Menu

Geçen sene ikinci olmuştu, bu sene kolay kazandı… Özel

25 Haziran 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda koşulan ve 4 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus sezonun en önemli yarışlarından biri olan G2/D Zübeyde Hanım Koşusunu, Gülnur Gülerce’ye ait, Adil Mert Kaya tarafından yetiştirilen ve İbrahim Bekiroğulları tarafından antrene edilen Tatvan İncisi (5yş dk Scarface - Hanımkız, Always A Classic), jokey Selim Kaya ile kazandı.

1600 Metre çim pistte gerçekleştirilen 200.000 TL ikramiyeli koşuya 13 safkan iştirak etti. San Marino’nun yüksek bir tempoda forse ettiği mücadelede son viraja kontrollü bir şekilde üçüncü pozisyonda giren Tatvan İncisi, 200’den sonra temposunu arttırarak zorlanmadan birinciliğe uzanırken, A.Cemal Kura Koşusundaki mağlubiyetinin ardından parlak bir zafere imza attı. Düzlükte istediği yolu bulmakta zorluk çeken Chachkova (Tapit) her şeye rağmen ikinciliği rakiplerine bırakmazken, mücadeleden Tatvan İncisi’nin ekürisi Willpower (Victory Gallop) üçüncü, yarışı ön grupta takip eden kısraklardan Lucky Moment (Youmzain) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Tatvan İncisi için müddet 1’34”83, farklar ise 3 Boy – Boyun – Boyun olarak gerçekleşti.

(Kronometrik Dereceler için TIKLAYINIZ)

Koşuyu kazanan safkanın sahibesi ve Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi Gülnur Gülerce’ye kupayı Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş’un eşi Nilgün Alakuş verdi. Antrenör İbrahim Bekiroğulları’na plaketini Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Erdem’in eşi Semra Erdem, jokey Selim Kaya’ya plaketini ise Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün’ün eşi Fevziye Eyigün takdim etti.

Geçen sene ekürisine geçilmişti…

Yarış hayatına 10 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Tatvan İncisi, bugüne dek 25 kez start alıp 13 yarış ve 3.378.456 TL ikramiye kazandı.

Kum ve sentetik pistte hiç start almayan kısrak tüm yarışlarını çim pistte koştu. Ahmet Çelik ve Uğur Polat ile birer birinciliği bulunan Tatvan İncisi, jokey Selim kaya ile birlikte piste çıktığı 17 yarışın 11’inden galibiyetle ayrılmayı başardı.

Başarılı kısrak geçtiğimiz yıl katıldığı Zübeyde Hanım Koşusunu ekürisi Willpower’ın ardında ikinci olarak tamamlamıştı. Bu sene ise üçüncü olan ekürisinin farklı önünde koşudan zaferle ayrılmasını bildi.

SCARFACE temsilcisi…

Tatvan İncisi’nin babası ülkemizdeki nadir Montjeu temsilcilerinden biri olan ve 12 yarışlık kariyerinde G1 Ankara, G3 Mimar Sinan ve G3 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koşuları galibiyeti bulunan Scarface’dir. Haraya alındıktan sonra ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 85 yavrusundan 36’sı yarış kazanmayı başarmış, başta Erkek Tay Deneme Koşusunu galibi Pershing olmak üzere bunlardan 8’i Black Type performans sergilemiştir.

Annesi G3 galibi…

Tatvan İncisi’nin annesi G3 K. Sahir Kuruluoğlu ve KV-8 Pansiyon Hara koşuları galibi başarılı kısrak Hanımkız (Always A Classic)’dır. 2003 ve 2004 yıllarında 23 kez start alıp 3 birincilik ve 10 kez tabela yaparken 284.950 TL ikramiye kazanan kısrağın, Tatvan İncisi dışındaki en başarılı temsilcileri, G1 F. Sultan Mehmet Koşusu 3’üncüsü ve 6 yarış galibi El Ganador (Unaccoutned For), 11 yarış galibi Tinkerbell (Mali) ve 4 yarış galibi Al Neri (Tony Montana)’dır.

TATVAN İNCİSİ

dk 2012

Scarface

Montjeu (IRE)

Racing Heart (GB)

Hanımkız

Always A Classic (CAN)

Fighting Arethusa (IRE)

Son DüzenlenmePazartesi, 26 Haziran 2017 18:50

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık