Menu

AHMET ÇELİK tarihe geçti… Özel

Apranti Okulundan mezun olduktan sonra 2004 yılında at binmeye başlayan ve bugüne dek 6.000’e yakın safkanla 10.000’in üzerinde start alıp 1.700’ün üzerinde birincilik elde eden Ahmet Çelik, üst üste 3’üncü kez Gazi Koşusunu kazanarak adını yarışçılık tarihine altın harflerle yazdırdı.

1971 yılında Minimo, 1972 yılında Akkor ve 1973 yılında Karayel ile üç yıl arka arkaya Gazi Koşusunu kazanan unutulmaz jokey Ekrem Kurt ile birlikte bu büyük koşuyu 3 kez üst üste kazanan tarikteki ikinci jokey olmayı başaran Çelik, 2015 yılında Renk, 2016 yılında ise Graystorm ile zafere ulaşmıştı. Gazibora Khan ile G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunu kazanan ve bu seneki koşuya da bu safkanla katılmayı planlayan başarılı jokey, safkanın koşu sonrası sakatlanması üzerine Yalçın ekürisinden kendisine yapılan teklifi kabul ederek 91.Gazi Koşusunda Piano Sonata’ya binmeye karar vermişti.

“Kelimelerle anlatmak zor”

91.Gazi Koşusu sonrası sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Atahan Zilcioğlu’na açıklamalarda bulunan Ahmet Çelik; ‘Çok mutluyum çok sevinçliyim. Başta Oğuz Yalçın beyefendi ve Metin Acar olmak üzere bana güvenen tüm ekibe çok teşekkür ediyor, safkanın başarısında emeği geçen herkesi kutluyorum.

Türkiye’nin en büyük yarışını 3 kez üst üste kazanmak kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel bir duygu. Bunu başardığım için çok sevinçliyim. Son üç yılda elde ettiğim bu başarıda en büyük pay atlarını bana teslim eden at sahibi ve antrenörlerindir. Kendi ekibime ve aileme de bana verdikleri çok büyük destek için minnettarım’ dedi.

“Yanlış anlaşılmasın”

Elde ettiği büyük başarıdan sonra sıcağı sıcağına kendisine uzatılan mikrofona söylediği bazı kelimelerin yanlış anlaşıldığını belirten Ahmet Çelik, bu konuda da şu açıklamalarda bulundu; “Yarıştan sonra yaşadığım büyük sevinçle yaptığım bazı konuşmaların birtakım kişilerce yanlış anlaşıldığını duyunca üzüldüm. Benim ‘kolay bir yarış’ oldu şeklindeki açıklamam asla gerek Pershing, gerekse diğer rakiplerimi küçümsemek maksadıyla söylenmemiştir. Zorluk derecesi bu kadar yüksek olan bir yarışın beklediğimden daha kolay bir şekilde neticelenmesi adına söylenmiş bir sözdür. Başarımızın değeri, özellikle Pershing gibi Erkek Tay Deneme ve Sait Akson Koşularını kazanmış çok iyi bir safkanı geçerek elde edildiği için daha kıymetli olmuştur. Bu konudaki yanlış anlamaları sizin vasıtanızla düzeltmek isterim’…

Son DüzenlenmePazartesi, 26 Haziran 2017 22:20

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık