Menu

DOLMABAHÇE’de LUCKY MOMENT… Özel

12 Temmuz 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan, 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus G2/D Dolmabahçe Koşusunu, Nimet Arif Kurtel'e air, Günsen Soyupak tarafından yetiştirilen ve Mehmet Demir tarafından antrene edilen Lucky Moment (5yş dk Youmzain – Seacleef, A.P.Indy), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.


2000 metre sentetik pistte gerçekleştirilen 200.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği koşunun favori ismi Mi Bombon (Cuvee) elde ederken, mücadeleden Misae (Unaccounted For) üçüncü, Katsuya (Kaneko) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Lucky Moment için müdeet 2’08”01 olurken, farklar 2,5 Boy - 1,5 Boy - 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı. Koşunun iddialı isimlerinden Kurt Ekürisine ait Mandarin isimli safkan ise son düzlükte arıza gösterdi.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Nimet Arif Kurtel'e kupasını, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verdi. Törene, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

G2 seviyesinde ilk birincilik…

16 Ağustos 2014 tarihinde 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda katıldığı Şartlı-1 koşuyu kazanarak yarış hayatına parlak bir başlangıç yapan Lucky Moment, bugüne dek 27 kez start alıp 10 yarış ve 1.269.000 TL ikramiye kazandı.

Kum pistte 1 kez start alıp başarılı olamayan, çim pistte ise 7 birinciliği bulunan başarılı kısrak, sentetik pistte 6 kez koşup 3 birincilik ve 2 kez de ikincilik elde etti. Akın Sözen ile 14’üncü birlikteliğinden 8’inci galibiyetini çıkartan safkan, Dolmabahçe Koşusu ile kariyerinin ilk G2 birinciliğine de imza atmış oldu.

Babası Arc’da 3 kez ikinci oldu…

Lucky Moment’ın babası, Avrupa’nın en prestijli koşusu olarak değerlendirilen G1 Prix De La Arc De Triomphe’da 4 kez start alıp 3 kez ikinci olan ve kariyerinde G1 Preis von Europa, G1 Grand Prix de Saint-Cloud ve G2 Great Voltigeur Stakes birincilikleri bulunan Youmzain (IRE)’dir. 2 ve 7 yaşları arasında 32 kez start alıp 6 birincilik, 8 ikincilik ve 8 kez de üçüncülük elde ederken 3.394.269 £ ikramiye kazanan safkanın ülkemizde 4 yavrusu start almış, Lucky Moment dışındaki temsilciklerinden Hasafet yarış kazanmayı başarmıştır.

Annesi Tattersalls’dan 30.000 Gns’e alındı…

Lucky Moment’ın annesi, 2011 yılı İngiltere Tattersalls Satışlarından 30.000 Gns’e alınan Ap Indy kızı Seacleef (FR)’dir. 2 Yaşında Fransa’da yarış kazanmayı başaran kısrağın yine Fransa’da start alan Savoie (FR) (Anabaa) isimli yavrusu Listed yarış galibidir. Kısrağın Türkiye’de start alan ilk tayı Lucky Moment olup, Victory Gallop’dan verdiği Thats The Moment 4, Perfect Storm’dan verdiği Cliff Surfer ise bugüne dek 1 yarış kazanmıştır.

Kısrağın bu sene start alması beklenen 2 yaşında Difficult Moment (Lion Heart) isimli bir erkek yavrusu ile yurtdışında aşım yapan Mastercrafstman isimli aygırdan 2017 doğumlu bir de dişi tayı bulunmaktadır.

LUCKY MOMENT

dk 2012

Youmzain (IRE)

Sinndar (IRE)

Sadima (IRE)

Seacleef (FR)

A.P.Indy (USA)

Silverqueen (FR)

Son DüzenlenmeCuma, 14 Temmuz 2017 16:10

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık