Menu

YILDIRIMBEY birincilik hasretine Bursa’da son verdi... Özel

14 Temmuz 2017 Cuma günü Bursa Osmangazi Hipodromunda koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Osmangazi Koşusunu, Hülya Yıldırım'a ait, Ergin Yıldırım tarafından yetiştirilen ve Adil Yılmaz tarafından antrene edilen Yıldırımbey (6yş da Sabırlı – Dicoş, Sun Music), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

1400 Metre çim pistte koşulan 165.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda eski günlerini hatırlatan harika bir düzlük sprinti ile sonuca ulaşan Yıldırımbey’in ardında ikinciliği koşunun bir diğer başarılı ismi Ballıkaya (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden koşunun temposunu tayin eden Cheri Cheri Lady (Luxor) üçüncü, Drive Faster (Invincible Spirit) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Yıldırımbey için müddet 1’22”47, farklar ise Boyun - Burun - Boyun şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına safkanın antrenörü Adil Yılmaz'a kupasını, Bursa Hipodrom Müdürü Devrim Evcim verdi.

13 Ay sonra gelen birincilik…

2 yaşlılığında start almayan ve kariyerine 7 Ocak günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda 3 yaşlı olarak başlayan Yıldırımbey, bugüne dek 36 kez start alıp 16 yarış ve 3.388.111 TL ikramiye kazandı.

Sentetik pistte 1 kez start alıp ikinci olan, kum pistte ise 6 kez koşup 3 kez kazanan başarılı safkan, çim pistte ise 29 startta 13 galibiyet elde etti. Ahmet Çelik ile 10 kez bir araya gelip 6’sını kazanan Yıldırımbey, yaklaşık 13 ay süren birincilik hasretine Osmangazi Koşusu ile son vermiş oldu.

SABIRLI’nın en iyi temsilcisi…

Yıldırımbey’in babası; 51 kez start alıp 26 yarış kazanan, 5 G1, 6 G2 ve 11 G3 koşu galibi efsane sprinter/miler Sabırlı (Strike The Gold)’dır. Başarılarla dolu yarış hayatını Eylül 2009’da Veliefendi Hipodromunda yapılan jübile ile noktaladıktan sonra 2010 yılında haraya alınan aygır, sadece bir sezon aşım yaptıktan sonra harada nallanması sırasında yaşanan talihsiz bir kaza sonucu yaşamını yitirmiştir. 2011 yılında doğan yavrularından 35’i start alan ve bunlardan 20’si yarış kazanan aygırın 7 yavrusu ise Black Type performans sergilemiştir. Yıldırımbey bunlar arasında uzak ara en iyi temsilcisidir.

Annesi 2 yarış koşabildi…

Yıldırımbey’in annesi Dicoş Ankara’da koştuğu iki yarışta, 6 atta 6’ıncı ve 14 atta 11’inci olan bir kırsak olup, kısrak babası olarak gayet başarılı bir performansa sahip olan Sun Music’in kızıdır. Koştuğu bu iki yarış sonrası damızlığa ayrılan kısrağın bugüne dek start alan tek yavrusu Yıldırımbey olup, bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Yıldırımer (Talip Han) isimli erkek bir yavrusu ile bu sene Victory Gallop’tan doğan bir dişi tayı bulunmaktadır.

YILDIRIMBEY

da 2011

Sabırlı

Strike The Gold (USA)

Free Trade (GB)

Dicoş

Sun Music (IRE)

Last Game

Son DüzenlenmeCumartesi, 15 Temmuz 2017 14:20

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık