Menu

ÖZDEMİR ATMAN Kupası TARSUS BEYAZI’nın… Özel

16 Temmuz 2017 Pazar günü unutulmaz atçı ve yetiştirici merhum Özdemir Atman adına İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G3/D/TUR koşuyu, İmat Bozdoğanlı'nın sahibi ve yetiştiricisi, Adem Güven’in ise antrenörü olduğu Tarsus Beyazı (3yş dd Banknote - Hamitin Kızı, Turaç) jokey Selim Kaya ile kazandı.

3 yaşlı safkan dişi İngiliz taylarının 2100 metre çim pistte mücadele verdiği 130.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son düzlükteki güçlü sprinti ile kazanan Tarsus Beyazı’nın ardında ikinciliği başarılı yarışlarına bir yenisini daha ekleyen Macadamia (Sidney's Candy) elde ederken, son atakları ile Flashing Girl (Luxor) üçüncü, Black Chinese (Out Of Control) ise dördüncü oldu. Kazanan Tarsus Beyazı için müddet 2’12”43 olurken, farklar 4 Boy - 2 Boy – Burun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende koşuyu kazanan tayın sahibi İmat Bozdoğanlı'ya kupasını İrem Özyiğit verdi. Safkanın antrenörü adına Bozdoğanlı'ya plaketini Ela Zenbilci verirken, jokey Selim Kaya ise plaketini Ahmet Zenbilci'nin elinden aldı. Törene TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, TJK Asli Üyeleri, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile davetliler de katıldı.

Kısrak Koşusu sonrası ikinci Grup galibiyeti…

Yarış hayatına 7 Temmuz 2016 tarihinde Ankara’da beşinci olduğu maiden mücadele ile başlayan ve adını topacık diye de bilinen ve Tarsus’ta yetiştirilen bir üzüm çeşidinden alan Tarsus Beyazı, bugüne dek 19 kez start alıp 3 yarış ve 1.023.900 TL ikramiye kazandı.

Sentetik piste hiç ayak basmayan, kum pistte 6 kez koşup 1 yarış kazanan kısrak, 13 kez start aldığı çim pistte ise Kısrak Koşusundan sonraki ikinci yarışını kazandı. Selim Kaya ile üçüncü birlikteliğinden ikinci galibiyetini çıkartan başarılı kısrak, uyumlu jokeyi ise sadece Gazi Koşusunda tabela dışında kaldı.

BANKNOTE’un kızı…

Tarsus Beyazı’nın babası, ülkemizde katıldığı Enternasyonal yarış sonrası İngiltere Kraliçesi tarafından Türkiye Jokey Kulübüne hediye olarak verilen Banknote (GB)’dur. 2010 yılında haraya alınan (Zafonic – Brand, Shareef Dancer) orijinli aygırın ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlamış, bugüne dek start alan 53 yavrusundan 21’i yarış kazanmayı başarmış, başta G1 Dişi Tay Deneme, Kısrak ve Cumhurbaşkanlığı Koşuları galibi süper kısrak Suzi Gold olmak üzere 3’ü ise Black Type performans sergilemiştir.

Annesi 23 kez koştu ama kazanamadı…

Tarsus Beyazı’nın annesi, 23 yarışlık koşu kariyeri boyunca hiç yarış kazanamayan ve tamamı maiden mücadelelerde olmak üzere 2 ikincilik, 3 üçüncülük ve 3 kez dördüncülük elde edebilen Hamitin Kızı (Turaç)’dır.

2008 yılında damızlık olarak haraya alınan kısrağın yarış pistlerinde start alan ilk yavrusu olan 2011 doğumlu Şasemu (Populer Demand) Ankara ve Adana’da toplam 4 yarış ve 187.450 TL ikramiye kazanmış, ağır çim pistte KV-6 dördüncülüğü elde etmiştir.

Tarsus Beyazı ve Şasemu dışında henüz start alan başka bir yavrusu bulunmayan Hamitin Kızı’nın, bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Divine Light (JPN) isimli aygırdan bir erkek yavrusu bulunmaktadır.

TARSUS BEYAZI

dd 2014

Banknote (GB)

Zafonic (USA)

Brand (GB)

Hamitin Kızı

Turaç (IRE)

April Point (IRE)

Son DüzenlenmePazartesi, 17 Temmuz 2017 17:28

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık