Menu

FINESSE ve SELİM KAYA ikilisi G3 galibiyetiyle başladı Özel

İstanbul Veliefendi Hipodromunda 6 Ağustos 12017 Pazar günü koşulan ve 3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus sezonun önemli yarışlarından birisi olan G3 Mimar Sinan Koşusunu, K. Levent Kitapçı'nın sahibi ve yetiştiricisi, Murat Hasçelik’in menajeri ve Ergun Uslu’nun ise antrenörü olduğu Finesse (3 yş ae Luxor - Flying Saucer, Eagle Eyed), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

2200 metre çim pistte gerçekleştirilen 130.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu ilk kez bir araya geldiği jokeyi ile az farkla da olsa kazanmayı başaran Gazi Koşusu 3’üncüsü Finesse’nin ardında ikinciliği başarılı bir performans sergileyen Zafer Ateşi (Win River Win) Gazi Koşusunda kendisine faul yaptığı için ceza alan jokeyi Özcan Yıldırım ile elde ederken, mücadeleden Oğlum Beratım (Dai Jin) üçüncü, Last Point (Derviş Ağa) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Finesse için müddet 2’18”68 olurken, farklar Boyun - Uzak - 2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Murat Hasçelik'e, bu yıl ilk kez Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü ve Türkiye Jokey Kulübü işbirliği ile düzenlenen Mimar Sinan Koşusu “Kupa Tasarım Yarışması” birincilik ödülüne layık görülen kupayı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız verdi.

Törende birinci olan tasarımın sahibi Ömer Kasımoğlu plaketini TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci'den, Mansiyon ödülü sahibi Çiğdem Yıldırım plaketini TJK Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün'den, Diğer Mansiyon ödülü sahibi Oğuzhan Güdek ise plaketini YKK Üyesi ve TJK Asli Üyesi Şeref Somtürk'den aldı.

SELİM KAYA ile ilk kez…

Yarış hayatına 15 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da favori olarak girdiği Şartlı-1 koşudaki 6’ncılığı ile başlayan Finesse, bugüne dek start aldığı 11 yarışta 3 birincilik ve 833.500 TL kazanç elde etti. Kum ve sentetik pistte hiç start almayan başarılı safkan tüm yarışlarını çim pistte koştu. Önceki iki yarışını Halis Karataş ile kazanan Finesse, Mimar Sinan Koşusunda Selim Kaya ile ilk kez bir araya geldi.

Geçtiğimiz yılı G3 II.İnönü galibiyeti, G2 Tay Deneme ve G2 TYAYSD ikinciliği ve G2 Sakarya Koşusu üçüncülüğü ile kapatan Finesse, bu yıl sezonu Sadık Eliyeşil galibiyeti ile açtı ancak safkanın koşu sonrası yapılan doping kontrolünde yasaklı Naproxen maddesi ile koşturulduğu tespit edildi.

Bunun üzerine bir süre yarışlara katılma şansı bulamayan safkan para cezası ile koşma yasağı kaldırıldıktan sonra ilk olarak G2 Sait Akson Koşusunda piste çıktı ve mücadeleyi Pershing’in ardında ikinci olarak tamamladı. Bu koşunun ardından en büyük hedefi olan 91.Gazi Koşusunda mücadelenin en büyük favorilerden biri olarak start alan Finesse, derbiyi Piano Sonata ve Pershing’in ardında üçüncü olarak bitirdi.

LUXOR temsilcisi…

Finesse’nin babası, yarış hayatı başarılarla dolu olan Kitapçı ekürisine ait Luxor (Distant Relative)’dur. Haraya alındıktan sonra da adından sıkça bahsettirmeyi başaran aygırın ilk jenerasyon tayları 2010 yılında start almaya başlamış ve bugüne dek koşan 187 tayından 94’ü yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları 26 Milyon TL’nin üzerinde hasılat elde eden aygırın Black Type performans sergileyen 31 temsilcisi bulunmaktadır.

Annesi WOLFS SON’ın kardeşi…

Finesse’nin annesi, hiç start alamadan damızlık olarak ayrılan Flying Saucer (Eagle Eyed)’dır. G1 Başbakanlık Koşusu galibi Wolfs Son (Wolf), G2 Ent. İstanbul Koşusu galibi Fliers Fantasy (Lahib) ve A3 Dünya Veteriner Hekimler Günü koşusu galibi Distant Flight (Distant Relative) ile anneden kardeş olan kısrağın, yarış pistlerinde start almış ilk tayı Finesse olup 2015 doğumlu 2 yaşında Bon Bon Bora isimli Shining Wolf’den erkek ve 2016 doğumlu 1 yaşında Luxor’dan dişi tayı bulunmaktadır.

FINESSE

ae 2014

Luxor

Distant Relative

Keep Shining

Flying Saucer

Eagle Eyed

Fantasy Flyer

Son DüzenlenmePazartesi, 07 Ağustos 2017 17:55

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık