Menu

Celal Bayar Koşusunda ABBAS YOLCU’dan Beyaz Bayrak-Ayna… Özel

Türkiye Jokey Kulübü’nün kuruluşunda etkin rol oynayan ve Cap Gris Nez isimli safkanıyla 1929 yılında Gazi Koşusu’nu kazanan 3’üncü Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ın adına  11 Ağustos 2017 Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen G2 koşuyu, Oğuz Yalçın'ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu ve Kamil Arda’nın antrene ettiği Abbas Yolcu (4 yş de Mountain Cat – Lifechain, Abbas) jokeyi Ahmet Çelik ile starttan çıktığı gibi kazandı.

3+ yaşlı safkan İngiliz atlarının 2400 metre çim pistte mücadele ettiği 200.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda 6 safkan start aldı. Startla birlikte temposunu rakiplerine kabul ettiren Abbas Yolcu’nun çok iyi uyum sağladığı binicisi ile beyaz bayrak-ayna yaparak kazandığı koşuda ikinciliği son haftaların formda ismi Hosli (Bekmezbey) elde ederken, mücadeleden sonlarda çok güçlü gelen Oğlum Berat (Victory Gallop) üçüncü, Victory Is Ours (Victory Gallop) ise tabelanın dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Abbas Yolcu için müddet 2’33”92 olurken, farklar 1/2 Boy - 1/2 Boy - Burun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Oğuz Yalçın'a kupasını, Prof. Dr. Akile Gürsoy verdi. Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün, İstanbul Hipodromu Müdürü Müdür Yardımcısı Hakan Tümsek ile davetliler de katıldı.

6’ıncı Grup galibiyeti…

Yarış hayatına 18 Eylül 2015 tarihinde İstanbul’da başlayan Abbas Yolcu, bugüne dek 20 kez start alıp 8 yarış ve 1.281.100 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte 1, kum pistte 3 kez finişi önde geçen safkan, çim pistte ise 13’üncü startında 4’üncü birinciliğine imza attı. Altıncı kez bir araya geldiği jokeyi Ahmet Çelik ile 3’üncü kez aynayı önde geçen ve kariyerinde G1 Beyoğlu Koşusu galibiyeti de bulunan Abbas Yolcu, Celal Bayar Koşusu zaferi ile 6’ncı Grup koşu birinciliğini elde etmiş oldu.

MOUNTAIN CAT oğlu…

Abbas Yolcu’nun babası, ülkemizde son derece başarılı bir hara kariyeri bulunan Mountain Cat’dir. TJK tarafından satın alınıp 2000 yılında Kulüp haralarında hizmet vermeye başlayan aygırın, Türkiye’de doğan 591 yavrusundan 362’si yarış kazanmayı başarmış, 89 temsilcisi ise Black Type performans sergilemiştir.

Türkiye’deki yavrularının toplam kazancı 70 Milyon TL’ye yaklaşan Mountain Cat aynı zamanda Kısrak Babası olarak da haklı bir üne sahiptir.

Annesi Gazi galibi ABBAS’ın kızı…

Abbas Yolcu’nun annesi, hiç start almamış bir kısrak olan Lifechain’dir. 1991 Yılı Gazi Koşusu galibi unutulmaz safkan Abbas’ın kızı olan kısrağın bugüne dek start alan 6 yavrusunun tamamı yarış kazanmayı başarmıştır.

İlk Black Type yavrusu Abbas Yolcu olan Lifechain’in diğer yavrularından Sand Bllesrt (Win River Win) 8 yarış, Cabo Frio (Victory Gallop) 7 yarış, Blue Moon (West By West), Alla Turca (Sri Pekan) ve Wonderful Life (Bosporus) ise 1’er yarış kazanmışlardır. Kısrağın ayrıca Win River Win’den 2016 ve 2017 erkek tayları bulunmaktadır.

ABBAS YOLCU

da 2013

Mountain Cat (USA)

Storm Cat (USA)

Always Mint (USA)

Lifechain

Abbas

Fantastic Summer

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 12 Ağustos 2017 14:44

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık