Menu

KARAYEL Koşusu'nu NATIVE KHAN kızı MISS PLANET kazandı Özel

3 sezon süren yarış yaşamı boyunca katıldığı 18 koşuyu da kazanan ve 3 yaşlı döneminde Triple Crown yaparak büyük bir başarı elde eden Türk yarışçılığının unutulmaz ismi Karayel adına düzenlenen koşu, 12 Ağustos 2017 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda gerçekleşti.

2 yaşlı safkan İngiliz taylarının Ankara yarış sezonu içerisindeki en önemli sınavlarından ve yılın Çaldıran Koşusu ile birlikte 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus iki G1 mücadelesinden biri olan G1 Koşuyu, Vefa İbrahim Aracı'nın sahibi ve yetiştiricisi, Caner Akgül’ün ise antrenörü olduğu Miss Planet (2 yş dd Native Khan - White Lily, Shining Wolf)  jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

1300 metre çim pistte gerçekleştirilen 350.000 TL birincilik ikramiyesi koşuda 4'ü dişi 5'i erkek olmak üzere 9 tay start aldı. Düzlükte iç kulvardan yaptığı kısa ve etkili sprint ile rakiplerini geride bırakan Miss Planet’in ardında ikinciliği, II.Inönü Koşusunda olduğu gibi parlak bir performans sergileyen Last Shadow (Kaneko) elde ederken, mücadeleden koşunun favori isimlerinden biri olan Armando (Mehmet Bora) üçüncü, son atakları ile Alaçatı Ağası (El Salvador) ise dördüncü olarak ayrıldı. İstanbul’dan 3’te 3 yaparak geşen Göğüsgeren’in 5’inci olabildiği koşuyu kazanan Miss Planet için müddet 1’17”33 olurken, farklar Boyun - Boyun - 1 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Sezgin Kansu'ya kupasını, Ankara 75. Yıl Hipodrom Müdürü Mehmet Şirin Bozkurt verdi. Bozkurt ayrıca, tayın antrenörü Caner Akgül'e ve jokeyi Ahmet Çelik'e de plaketlerini takdim etti.

Üst üste G2 ve G1 kazandı…

Yarış hayatına 30 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da ağır çim pistte 5’inci olduğu maiden yarışla başlayan Miss Planet, bugüne dek 5 kez start alıp 3 yarış ve 604.000 TL ikramiye kazandı. Çim pist dışında hiç start almayan ve tüm yarışlarını Ankara’da koşan başarılı tay, Ahmet Çelik ile 4 kez bir araya gelip 3 kez finiş çizgisini önde geçmeyi bildi. 15 Temmuz 2017 Cumartesi günü G2 15 Temmuz Şehitleri Koşusunu kazanan Miss Planet, yaklaşık bir ay aradan sonra bu defa G1 Karayel Koşusunu kazanarak yılın en iyi 2 yaşlı taylarından biri olduğunu ispatladı.

NATIVE KHAN temsilcisi…

Miss Planet’in babası, G3 Craven Stakes ve G3 Solario Stakes galibi, G1 2000 Guineas üçüncüsü, G1 Racing Trophy dördüncüsü ve G1 Epsom Derby beşincisi olan Native Khan (Azamour (IRE) – Viva Maria (FR), Kendor (FR))’dır.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları geçen sene 2 yaşlı olarak koşmaya başlayan aygırın an itibariyle 34 tayı start almış, bunların 22’si yarış kazanmayı başarmış ve 7’si Black Type performans sergilemiştir.

Annesi GAZIBORAKHAN’ın kardeşi…

Miss Planet’in annesi, kariyerinde sadece 1 maiden birinciliği bulunmasına rağmen G3 I.İnönü ve G3 Tali Çalbatur Koşularında başarılı ikincilikler elde etmiş bir kısrak olan White Lily (Shining Wolf)’dir.

2013 yılında yarış hayatını noktalayan ve 2014 yılında Native Khan’a çekilip bu ilk aşımından Miss Planet’i doğuran kısrak, G2 galibi Gaziborakhan, G3 galibi Gifted Sister, G1 ikincisi Lee Valley, A3 ikincisi Lily Of The Valley ve bu sene 2 yaşlı olarak start alıp ilk iki yarışını kazanan Timetosaygoodbye’nin anne kardeşidir.

MISS PLANET

dd 2015

Native Khan (FR)

Azamour (IRE)

Viva Maria (FR)

White Lily

Shining Wolf

Enhance (GB)

Son DüzenlenmeCumartesi, 12 Ağustos 2017 19:06

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık