Menu

İkinci tartıda 600 Gram eksik çıktı, yarışseverler mağdur oldu Özel

12 Ağustos 2017 Cumartesi günü İzmir’de koşulan 6.koşuyu Kurtel ekürisine ait Yüksek Uçuş isimli safkanla uzak ara kazanan çiçeği burnunda jokey Onur Yıldız, koşu sonrası yapılan tartısında 600 gram eksik gelmesi nedeniyle 15 gün ceza aldı.

At Yarışları Tüzüğü gereği eksik kilo ile start alan Yüksek Uçuş’un Komiserler Kurulu kararı ile en geriye atılması nedeniyle bu safkana oyun oynayan yarışseverler büyük mağduriyet yaşarlarken, karar sonrası sosyal medyada tepkilerini dile getiren pek çok kişi aslında çok sevilen ve beğenilen genç jokeye ciddi eleştirilerde bulundular.

İzmir Komiserler Kurulunun olayla ilgili kararı şöyle;

‘6. koşuda 3 numaraya kayıtlı YÜKSEK UÇUŞ isimli atın jokeyi Onur YILDIZ’ ın koşu öncesi tartısının 54.00 kg olduğu ve yarış sonunda yapılan tartısının ise 53,400 kg olduğu tartı hakemliğince tespit edilmiş olup tartı farkının -600 gr olduğu anlaşılmıştır.

At Yarışları Yönetmeliğinin 120. maddesi 6. fıkrası gereğince, (gayri resmi sıralama 3, 11, 2, 8, 9 iken) aşağıdaki şekilde derece değişikliği yapılmasına karar verilmiş ve sıralama;

1 inci 11 haşa no’lu HAFİZE SULTAN,

2 inci 2 haşa no’lu FANİZAN,

3 inci 8 haşa no’lu AĞRI DAĞI FIRTINASI,

4 üncü 9 haşa no’lu BAMBAM,

5 inci 4 haşa no’lu BABAKAYRA şeklinde kesinleşmiştir.

3 numaraya kayıtlı YÜKSEK UÇUŞ isimli atın jokeyi Onur YILDIZ, tartı yükümlülüğünü yerine getirmediğinden dolayı, 6132 Sayılı At Yarışları Kanununun 4. Maddesi ve At Yarışları Yönetmeliğinin 120/6. maddesi gereği, 15 (onbeş) gün süreyle Tribün ve eklentileri dışında yer ve tesislere girmekten ve sanat icrasından men ve 648 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.’

Son DüzenlenmePazar, 13 Ağustos 2017 11:17

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık