Menu

COPPERFIELD’in sihiri, Büyükleri devirdi Özel

1453 yılında İstanbul’u alarak bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan yedinci Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet adına 13 Ağustos Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda düzenlenen G1 koşuyu, Duygu Fatura'ya ait, Selman Taşbek tarafından yetiştirilen ve Selçuk Taşbek tarafından antrene edilen Copperfield (3yş ae Three Valleys - Shall We Dance, Unaccounted For), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Sezonun en başarılı 3 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarını bir araya getiren 1600 metre çim pistteki 450.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda 11 safkan start aldı. 3 Yaşlıları temsilen Copperfield ve Blue Lion’ın start aldığı mücadeleyi, sezonun içerisindeki en parlak performansını sergileyerek kazanan Copperfield’ın ardında ikinciliği bu koşunun 2014 yılındaki galibi Yıldırımbey (Sabırlı) elde ederken, mücadeleden son dönemin en büyük aşama kaydeden safkanlarından Hidden Jewels (Bosporus) üçüncü, son atakları ile Oradinario (Unaccounted For) dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Copperfield için müddet 1’34”52 olurken, farklar 1,5 Boy - Boyun - Burun şeklinde sonuçlandı. 

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi TJK Asli Üyesi Duygu Fatura'ya kupasını, TJK Asli Üyesi Alim Melih Kura verdi. Safkanın antrenörü Selçuk Taşbek plaketini TJK Asli Üyesi Can N. Güven'den alırken, jokeyi Gökhan Kocakaya'ya plaketini ise TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci verdi. Törene İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir ile davetliler de katıldı.

Adını G1 galibi olarak yazdırdı…

Yarış hayatına 6 Mayıs 2016 tarihinde ikinci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Cooperfield bugüne dek tamamı çim pistte olmak üzere 18 kez start alıp 11 yarış ve 1.765.100 TL ikramiye kazandı. 1000 ve 1200 metrelerde 1, 1400 metrede 5, 1600 metrede ise bugün 4’üncü kez kazanan başarılı safkan, kariyerinin ilk G1 galibiyetine imza atarken, Gökhan Kocakaya ile piste çıktığı 7’inci yarışında 5’inci kez finişi en önde göğüsledi.

THREE VALLEYS temsilcisi…

Copperfield’ın babası, Taşbek Ekürisi tarafından Juddmonte Harasından satın alınıp Türkiye’ye getirilen ve ülkemizde 2013 yılında aşımlarına başlayıp ilk jenerasyon tayları geçen sene 2 yaşlı olarak start almaya başlayan Three Valleys (Diesis (GB) - Skiable (IRE), Niniski)’dir. Yarış kariyeri boyunca 16 kez start alıp 5 birincilik, 2 ikincilik ve 3 kez de üçüncülük elde eden Three Valleys, 2 yaşında G3 Coventry Stakes’i, 4 yaşında G2 Del Mar Breeders’s Cup Handicap’ı ve 5 yaşında ise G3 Oceanport Stakes’i kazanmış, 3 yaşında ise G1 Craven Stales’de ikinci olmuştur.

Yurtdışında G2 galibi Saint Bernard’ın yanı sıra Valonia, Gratzie, Ice Love ve The Nile gibi başarılı yavruları bulunan aygırın şu ana dek ülkemizde 53 tayı start almış, bunların 17’i yarış kazanıp 2’si Black Type performans sergilemiştir. Fatih Sultan Mehmet Koşusunu kazanan Copperfield, aygırın ilk G1 galibi tayı olmuştur.

Annesi DE NIRO ve KID ROCK’ın kardeşi…

Copperfield’ın annesi, 21 yarışlık kariyeri boyunca sadece 1 maiden yarış kazanıp 5 kez de tabela yapabilen Shall We Dance (Unaccounted For) isimli kısraktır. Yarış hayatı çok parlak olmayan kısrak buna karşın KV-8 galibi, G3 Kocatepe Koşusu 2’ncisi ve G1 Çaldıran Koşusu 4’üncüsü De Niro (Daggers Drawn) ile G2 Ent. Kraliçe II.Elizabeth galibi, G2 Tay Deneme 2’ncisi ve G1 Çaldıran 4’üncüsü Kid Rock (Rakan) ile anneden kardeştir.

Haraya alındıktan sonra ilk olarak Fernando’dan KV-8 galibi ve G1 Gazi Koşusu 5’incisi Houdini’yi doğuran Shall We Dance, ardından önce 6 kez start alıp bir kez ikincilik elde eden Tropical Star (Yonaguska)’ı, son olarak da Three Valleys’den Copperfield’ı doğurmuştur.

COPPERFIELD

ae 2014

Three Valleys (USA)

Diesis

Skiable

Shall We Dance

Unaccounted For

Musical Myth

Son DüzenlenmePazartesi, 14 Ağustos 2017 19:59

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık