Menu

YELTAY rakiplerinden 1400 metrede rövanşı aldı… Özel

16 Ağustos 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2/DHÖ Aziziye Koşusunu, Davut Kaya’ya ait, Mahmut Kaya tarafından yetiştirilen ve Hüseyin Kaya tarafından antrene edilen Yeltay (3 yş ae Güntay – Yeldem, Pegasus), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

Birincilik ikramiyesi 200.000 TL olan 1400 metre çim pistteki mücadelede 11 tay start aldı. G1 Çanakkale Zaferi Koşusunda geçildiği rakiplerini bu defa 200 metre daha kısalan mesafede kolaylıkla mağlup etmeyi başaran Yeltay’ın ardında ikinciliği Altepe (Yalaz) elde ederken, mücadeleden Taliphan (Caş) üçüncü, Alişhan (Caş) ise dördüncü olarak ayrıldılar. Kazanan Yeltay için müddet 1’34”52 olurken, farklar 2 Boy - 2,5 Boy - Boyun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Hüseyin Kaya'ya kupasını TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verdi. Törene İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Duble G2 galibi…

Yarış hayatına 11 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Yeltay, bugüne dek 9 kez start alıp 5 yarış ve 587.600 TL ikramiye kazandı. Koştuğu yarışlarda tabeladan hiç düşmeyen kalite tay çim pistte 3, kum pistte ise 2 birincilik elde etti. İlk 4 yarışına Mehmet Akyavuz ile çıkan ve bu yarışların 3’ünden birincilikle ayrılan Yeltay, Selim Kaya ile 5 kez beraber piste çıktığı yarışların 2’simnden galibiyetle ayrıldı.

GÜNTAY temsilcisi…

Yeltay’ın babası; G2 Mohaç ve G3 Kazım Karabekir koşuları galibi ve G1 İstiklal Savaşı 2’ncisi olan Kuyumciyan Ekürisi yetiştirmesi Güntay (Demirkır)’dır. 19 kez start alıp 7 yarış ve 693.650 TL ikramiye kazanan safkan 2009 yılında yarış kariyerini noktalamış ve haraya alınmıştır. Yarış pistlerinde bugüne dek 39 yavrusu start alan aygırın, 22 temsilcisi yarış kazanmayı başarmış, bunlardan şu ana dek sadece Yeltay Black Type performans sergileyebilmiştir.

Annesi bir maiden kazandı ama…

Yeltay’ın annesi; 13 yarışlık kariyeri boyunca sadece Ankara’da bir maiden mücadeleden birincilikle ayrılabilen 2003 doğumlu Yeldem (Pegasüs) isimli kısraktır. Yarış pistlerinde bugüne dek 4 yavrusu start alan kısrağın Yeltay dışındaki temsilcilerinden Özyel (Özhaber) 4, Rüzgarhan (Angora) ise 1 yarış kazanmıştır.

Kısrağın pedigrisindeki en dikkat çekici husus; G1 TSK ve G1 Veliefendi Koşuları galibi olup G1 Cumhuriyet Koşusunda Çetin gibi sansasyonel bir safkanın ardında 2’nciliği bulunan İlkbahar (Rikardo) gibi birinci sınıf bir kısrağın anne kardeşi olmasıdır.

YELTAY

ae 2014

Güntay

Demirkır

Öztay

Yeldem

Pegasus

Örümcek

Son DüzenlenmeCuma, 18 Ağustos 2017 15:05

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık