Menu

Hatay Koşusu öncesi DİLİRAN’dan rakiplerine gözdağı Özel

13 Eylül 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı safkan Arap taylarına mahsus G2/DHÖ Akbatur Koşusunu, Selma Gülerce'nin yetiştiricisi ve sahibi olduğu ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrene ettiği Diliran (3 yş ae Turbo – Dürdane, Özgün), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

1500 metre sentetik pistte koşulan 200.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi starttan çıktığı gibi yanına kimseyi sokmadan ve kolay bir şekilde kazanan Diliran’ın ardında ikinciliği sonlardaki güçlü atakları ile Selkut (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden Taliphan (Caş) üçüncü, Altepe (Yalaz) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Diliran için müddet 1’39”12 olurken, farklar Uzak - 1 Boy - 3 Boy şeklinde gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın antrenörü İbrahim Bekiroğulları'na kupasını, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verdi. Törene TJK Asli Üyesi Hayrettin Karamazı, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Talip Öztürk ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

HATAY’ın Favorisi oldu…

Yarış hayatına 11 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da koştuğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Diliran, bugüne dek 4 kez start alıp 3 yarış ve 369.000 TL ikramiye kazandı. İlk yarışında Ankara çim pistinde üçüncü olan başarılı tay, ardından yine Ankara’da koştuğu 2 kum yarışından ve son olarak da sentetik pistteki ilk mücadelesi olan Akbatur Koşusundan galibiyetle ayrılmasını bildi. Kariyerinin ilk startına Halis Karataş ile çıkan Diliran’a kazandığı 3 yarışta da Akın Sözen bindi. İlk 4 yarışına birer G3 ve G2 birincilik sığdıran kalite tay, Akbatur Koşusundaki etkileyici performansı ile 30 Eylül 2017Cumartesi günü Ankara’da koşulacak olan G1 Hatay Koşusunun favorisi durumuna geldi.

TURBO temsilcisi…

Diliran’ın babası; yarış hayatı boyunca start aldığı 31 yarışın 28’inden galibiyetle ayrılan, 7 G1 galibiyeti elde eden ve Enternasyonal Malazgirt ve Ali Rıza Bey yarışlarını kazanan efsane Arap atı Turbo (Rikardo)’dur. İlk jenerasyon tayları 2015 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek 149 tayı start almış, bunların 93’ü yarış kazanmayı başarmış, 19’u ise Black Type performans sergilemiştir.

Annesi SABURAY’ın kardeşi…

Diliran’ın annesi; yarış hayatı boyunca 8 kez kazanıp 39 kez tabela yaparken 347.440 TL kazanç elde eden başarılı kısrak Dürdane (Özgün)’dir. Kendisi Kısa Vade galibi olan kısrak, 10 Grup yarış ve 1.359.730 TL ikramiye kazanan ve bir süre önce yaşamını yitiren başarılı aygır Saburay (Akyel)’in başta olmak üzere, Serteser (Akyel), Hangün (Thunder Tiki) ve Alkaraca (Berkoş) gibi klas safkanlarla anneden kardeştir.

Diliran dışındaki temsilcilerinden en başarılısı bugün itibariyle 17 yarış ve 768.550 TL ikramiye kazanan Semada Yıldız (Haberbatur) olan kısrağın 2015 doğumlu Mahsima (Turbo) isimli bir dişi tayının yanı sıra Turbo’dan 2016 doğumlu ve Deha’dan 2017 doğumlu birer dişi tayı daha bulunmaktadır.

DİLİRAN

ae 2014

Turbo

Rikardo

Gülbanaz

Dürdane

Özgün

Sabıka 73

Son DüzenlenmePerşembe, 14 Eylül 2017 13:33

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık