Menu

SİAYSD Kupası VALENCIA’nın... Özel

27 Eylül 2017 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Koşusunu, Celal Tekdoğan’ın sahibi ve yetiştiricisi, Metin Tekdoğan’ın ise antrenörü olduğu Valencia (2 yş kd Mendip (USA)– Lunarat, Royal Abjar (USA)), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

1400 metre çim pistte gerçekleştirilen 200.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda startla birlikte başa çıkan ve elde ettiği liderliği bir daha rakiplerine kaptırmadan birinciliğe uzanan Valencia’nın ardında ikinciliği Run For Derya (Victory Gallop (USA)) elde ederken, mücadeleden My Will (Cuvee (USA)) üçüncü, Pearl Gem (Inspector) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Valencia için müddet 1’23”93 olurken, farklar ise 1.5 Boy – 1.5 Boy – Boyun olarak gerçekleşti.

Koşu sonrası düzenlenen törende, kazanan tayın sahibi Celal Tekdoğan'a kupasını, Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Recep Avşar verdi. Safkanın antrenörü adına Celal Tekdoğan'a plaketini Dernek II. Başkanı E. Murat Kesebir takdim ederken, kazanan tayın jokeyi Halis Karataş ise plaketini Genel Sekreter Emir Alkaş'ın elinden aldı. Ayrıca safkanın seyisi Ercan Tekdoğan’a da Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Deniz tarafından bir plaket verildi.

Törene, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş, Genel Sayman M. Ercan Emre, Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi ve TJK Asli Üyesi Şeref Somtürk, Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

4’de 3 yaptı…

Yarış hayatına 28 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da kazandığı şartlı-1 mücadele ile başlayan Valencia, bugüne dek 4 kez start alıp 3 yarış ve 300.ç400 TL ikramiye kazandı. Bütün yarışlarını çim pistte koşan başarılı tay, ilk birinciliğini Mustafa Çiçek ile son iki birinciliğini ise Halis Karataş ile elde etti.

MENDIP temsilcisi…

Valencia’nın babası; at sahibi ve yetiştirici Tuğban İzzet Aksoy tarafından 2013 yılında satın alınarak ülkemize getirilen ve ilk aşımlarını 2014 yılında gerçekleştirip bu sene ilk jenerasyon tayları 2 yaşlı olarak start almaya başlayan Mendip (Harlans Holiday – Well Spring, Coronado’s Quest)’dir. G3 Al Maktoum Challenge Round 1, G3 Burj Nahaar Stakes ve G2 Al Maktoum Challenge Round 2 galibi olan Harlans Holiday temsilcisi aygırın, bugüne dek start alan 25 tayından 10’u yarış kazanmayı başarmış, 2’si ise Black Type performans sergilemiştir. Tayları 16 yarış ve 1 Milyon TL’nin üzerinde ikramiye kazanan aygır, an itibariyle First Crop Sire’de listebaşıdır.

Annesi MAKALE’nin kardeşi…

Valencia’nın annesi; yarış kariyeri boyunca 3 yarış ve 87.500 TL ikramiye kazanan Lunarat (Royal Abjar)’dır. KV-6 ikinciliği bulunan ve G3 galibi Makale ile anneden kardeş olan kısrağın şu ana dek yarış pistlerinde start alan yavrularından Sawyer (Dai Jin) 7, Valencia (Mendip) 3 ve Bebatov (Native Khan) ise 2 yarış kazanmıştır.

VALENCIA

kd 2015

Mendip (USA)

Harlan’s Holiday (USA)

Well Spring (USA)

Lunarat

Royal Abjar (USA)

Christmas Flake (GB)

Son DüzenlenmeÇarşamba, 27 Eylül 2017 17:13

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık