Menu

Kayı Koşusu'nda MONTANA'dan rekor derece… Özel

29 Eylül 2017 Cuma günü Bursa Osmangazi Hipodromu'nda düzenlenen ve Bursa sezonun en önemli 2 yaşlı tay koşularından biri olan A2 Kayı Koşusu'nu, İrfan Babayiğit'in sahibi ve yetiştiricisi, Fahrettin Sezer’in ise antrenörü olduğu Montana (2 yş de Mendip - Chillout Moods, Red Bishop), jokeyi Onur Öztürk ile kazandı.

1400 metre çim pistte gerçekleştirilen 148.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği Rhythm Divine (Torok) elde ederken, mücadeleden Oğlum Murat (Torok) üçüncü, Wonder (Coşkunağa) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Montana için müddet 1’22”23 olurken, farklar 1 Boy - Uzak - 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi adına Halil Ersin Uysal'a kupasını, Bursa Hipodrom Müdürü Devrim Evcim verdi.

2 Yaşlılarda En İyi 1400 Derecesi

Yarış hayatına 14 Nisan 2017 tarihinde Bursa’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Montana, bugüne dek 4 yarış ve 326.600 TL ikramiye kazandı. Sentetik pistte hiç start almayan, sentetik ve çim pistte ise 2’şer klez finişi önde geçmeyi başaran safkan, Onur Öztürk ile bir araya geldiği ilk yarıştan galibiyetle ayrılırken aynı zamanda hem kariyerinin ilk Grup birinciliğine imza attı, hem de 1’22”23’lük derecesi ile 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus 1400 metre çim pist rekorunu eline geçirmeyi başardı.

MENDIP temsilcisi

Montana’nın babası; at sahibi ve yetiştirici Tuğban İzzet Aksoy tarafından 2013 yılında satın alınarak ülkemize getirilen ve ilk aşımlarını 2014 yılında gerçekleştirip bu sene ilk jenerasyon tayları 2 yaşlı olarak start almaya başlayan Mendip (Harlans Holiday – Well Spring, Coronado’s Quest)’dir. G3 Al Maktoum Challenge Round 1, G3 Burj Nahaar Stakes ve G2 Al Maktoum Challenge Round 2 galibi olan Harlans Holiday temsilcisi aygırın, bugüne dek start alan 25 tayından 10’u yarış kazanmayı başarmış, 2’si ise Black Type performans sergilemiştir. Tayları 18 yarış ve 1 Milyon TL’nin üzerinde ikramiye kazanan aygır, an itibariyle First Crop Sire’de liste başıdır.

Annesi maiden kazanmış

Montana’nın annesi; 9 koşuluk yarış hayatı boyunca sadece bir maiden yarış kazanabilen Chillout Moods (Red Bishop)’dur. 10 yarış ve 408.950 TL ikramiye kazanan Noche Cool (Unaccouted For) ile anneden kardeş olan kısrağın yarış pistlerinde 4 yavrusu start almış, bunlardan Montana (Mendip) 4, Black Saphire (Desert Sound) 3, Diamond Black (Desert Sound) ise 1 yarış kazanmıştır.

MONTANA

de 2015

Mendip (USA)

Harlan’s Holiday (USA)

Well Spring (USA)

Chillout Moods

Red Bishop (USA)

Potentially Hot (USA)

  

Son DüzenlenmeCuma, 29 Eylül 2017 18:11

1 yorum

  • toptan kokoreç
    toptan kokoreç Cuma, 29 Eylül 2017 21:24 Yorum Linki

    Bursa pistinde hangi vasıfsız at koşsa rekor veya rekora yakın derece çıkıyor, pist incelenmeli bu şekilde derece yapabilecek at değil pek çoğu bu yarış için konuşmuyorum sadece

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık