Menu

Byerley Turk’de zafer; ULAN BATOR ve TOKAÇOĞLU ikilisinin... Özel

Türkiye'den batıya ulaşmış soy kurucu üç aygırdan biri olan Byerley Turk adına 6 Ekim 2017 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda düzenlenen G1 koşuyu, Hatice Yıldız'ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Ulan Bator (3yş de Luxor – Gençceren, Kaneko), jokeyi Kadir Tokaçoğlu ile kazandı.

2000 metre sentetik pistte düzenlenen 350.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda çok iyi yer tutan ve düzlükte de kendine koridor açmakta fazla zorlanmayan başarılı binicisi ile birinciliğe uzanan Ulan Bator’un ardında ikinciliği sentetik pistte ilk kez start alan Finesse (Luxor) elde ederken, mücadeleden günün başarılı isimlerinden Abbas Yolcu (Mountain Cat) üçüncü, Victory Is Ours (Victory Gallop) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Ulan Bator için müddet 2’04”36 olurken, farklar Burun - 1/2 Boy - Uzak şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Hatice Yıldız'a kupasını, TJK Genel Sekreteri H.Turgut Alakuş verdi. Safkanın antrenörü Mehmet Öcal plaketini, TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan'dan alırken,  jokeyi Kadir Tokaçoğlu'na plaketini ise İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir verdi. Törene, Asli Üye Osman Aksoy ile davetliler de katıldı.

İlk G1 galibiyeti

Yarış hayatına 20 Ağustos 2016 tarihinde koştuğu Şartlı-1 yarışta elde ettiği ikincilikle başlayan Ulan Bator, bugüne dek 18 kez start alıp 9 birincilik ve 1.096.500 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, çim pistte ise 4 yarış kazanan başarılı safkan sentetik pistte ise 6’da 5, Kadir Tokaçoğlu ile 9’da 7 yaparken, aynı zamanda kariyerinin ilk G1 galibiyetine imza atmayı başardı.

LUXOR temsilcisi

Ulan Bator’un babası, yarış hayatı başarılarla dolu olan Distant Relative temsilcisi Luxor’dur. Hara yaşamında da tıpkı yarış kariyeri gibi son derece başarılı olan aygırın ilk jenerasyon tayları 2010 yılında start almaya başlamış ve bugüne dek koşan 197 tayından 100’ü yarış kazanmayı başarırken, 34 temsilcisi ise Black Type performans sergilemiştir.

Annesi KV-7 galibi

Ulan Bator’un annesi biri KV-7 olmak üzere kariyerinde 5 birincilik bulunan Gençceren (Kaneko) isimli kısraktır. Kazandığı yarışların yanı sıra 9 da tabelası bulunan kısrağın yarış pistlerinde start alabilen ilk temsilcisi Ulan Bator olup bu sene koşması beklenen Powerscourt’tan 2 yaşlı Mister Görkem isimli bir tayı ile Luxor’dan 2016 doğumlu bir erkek tayı daha bulunmaktadır.

ULAN BATOR

de 2014

Luxor

Distant Relative (IRE)

Keep Shining (USA)

Gençceren

Kaneko

Rinsa

Son DüzenlenmeCumartesi, 07 Ekim 2017 12:51

1 yorum

  • -ERHAN GÖKBAYRAK-
    -ERHAN GÖKBAYRAK- Pazartesi, 09 Ekim 2017 16:56 Yorum Linki

    BYERLEY TURK KOŞUSU TARİHİ İÇİNDE, HEM OĞLU HEM DE TORUNU BU KOŞUYU KAZANAN İLK AYGIR KANEKO OLDU.
    TEMELHAN => KANEKO
    ULAN BATOR => GENÇCEREN => KANEKO

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık