Menu

Kraliçe II.Elizabeth’de MISS PLANET erkeklere şans tanımadı Özel

7 Ekim 2017 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda koşulan, 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus yılın önemli mücadelelerinden Enternasyonal G2 Kraliçe II.Elizabeth Koşusunu, koşuya katılan tek dişi tay olan Vefa İbrahim Aracı'nın sahibi ve yetiştiricisi, Caner Akgül’ün ise antrenörü olduğu Miss Planet (2 yş dd Native Khan - White Lily, Shining Wolf), ilk kez bir araya geldiği başarılı  jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

1400 metre çim pistte gerçekleştirilen 200.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda düzlükteki etkili sprinti ile birinciliğe uzanan Miss Planet’in ardında ikinciliği Civanım (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Akon (Pressing) üçüncü, Hafo (Win River Win) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Miss Planet için müddet 1’22”84 olurken, farklar ise 1.5 Boy – 2 Boy – Boyun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende koşuyu kazanan tayın sahibi adına Sezgin Kansu’ya kupasını İngiltere Büyükelçisi Richard Moore verdi. Törene TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ ile TJK Asli Üyesi İnci Özdemir de katıldı.

2.5 Ayda 3 Grup galibiyet

Yarış hayatına 30 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da ağır çim pistte 5’inci olduğu maiden yarışla başlayan Miss Planet, bugüne dek 6 kez start alıp 4 yarış ve 804.000 TL ikramiye kazandı. Çim pist dışında hiç start almayan ve tüm yarışlarını Ankara’da koşan başarılı tay, Özcan Yıldırım ile ilk kez bir araya geldiği yarıştan birincilikle ayrılmayı başarırken, son 2.5 ay içerisinde koştuğu G2 15 Temmuz Şehitleri, G1 Karayel ve G2 Ent. Kraliçe II.Elizabeth Koşularından zaferle ayrılmasını bildi.

NATIVE KHAN temsilcisi

Miss Planet’in babası, G3 Craven Stakes ve G3 Solario Stakes galibi, G1 2000 Guineas üçüncüsü, G1 Racing Trophy dördüncüsü ve G1 Epsom Derby beşincisi olan Native Khan (Azamour (IRE) – Viva Maria (FR), Kendor (FR))’dır.

Ülkemizde ilk jenerasyon tayları geçen sene 2 yaşlı olarak koşmaya başlayan aygırın an itibariyle 35 tayı start almış, bunların 23’ü yarış kazanmayı başarmış ve 8’i Black Type performans sergilemiştir.

Annesi GAZIBORAKHAN’ın kardeşi

Miss Planet’in annesi, kariyerinde sadece 1 maiden birinciliği bulunmasına rağmen G3 I.İnönü ve G3 Tali Çalbatur Koşularında başarılı ikincilikler elde etmiş bir kısrak olan White Lily (Shining Wolf)’dir.

2013 yılında yarış hayatını noktalayan ve 2014 yılında Native Khan’a çekilip bu ilk aşımından Miss Planet’i doğuran kısrak, G2 galibi Gaziborakhan, G3 galibi Gifted Sister, G1 ikincisi Lee Valley, A3 ikincisi Lily Of The Valley ve bu sene 2 yaşlı olarak 3 kez start alıp 2’sini kazanan Timetosaygoodbye’nin anne kardeşidir.

MISS PLANET

dd 2015

Native Khan (FR)

Azamour (IRE)

Viva Maria (FR)

White Lily

Shining Wolf

Enhance (GB)

Son DüzenlenmeCumartesi, 07 Ekim 2017 18:37

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık