Menu

Hara ve Çiftlikler için LEYLANDİ… Özel

Leylandi yeşil selvi, rüzgar kesen diye de biliniyor. Çelikleme yöntemi ile yetişiyor. 25-30 santimetrelik dönemde çok hızlı büyüyerek 1 metreyi yaklaşık 1 sene de alan bitki normalde yıllık 40 ile 80 santimetre arasında boy atıyor.

Bitkinin sadece istediği su (yazın 2-3 aylık dönemde 3-4 günde bir yeterli geliyor), herhangi bir gübreye veya zirai ilaca gereksinim duymuyor. -40 C dereceye bile dayanıklı olan Leylandi, rüzgar kesen adıyla da biliniyor ve çok ta güzel bir çam kokusuna sahip.

İstediğiniz yüksekliğe geldiğinde üst sürgün dalını kestiğiniz zaman bitki enine büyüyerek mazı şeklinde çit görünümü elde ediliyor. Padok aralarına, çiftlik, işyeri, villa, site, bahçe, fabrika, kamelya etrafına isteğe bağlı olarak 25 cm ile 1 m arasında sıklıkla ekilebiliyor. (Genelde tercih edilen aralık 40-60 cm arası).

Sıra sıra ekilebildiği gibi kalın duvar oluşturabilmek için çapraz ekim de yapılabiliyor. Yılın her mevsiminde de ekilebildiği gibi özellikle sonbaharda ve ilkbahar da ekimi daha çok oluyor. Dalları çok elastik olduğu için kırılmalara karşı çok dayanıklı bir selvi türü. Özellikle aygır, erkek-dişi tay padokları ile taylı ve boş kısrak padokları arasında birbirlerini görmemesi açısından ekilmeleri önem arz ediyor ve aynı zamanda üst sürgün kesilmediği sürece büyümesine müsaade edildiğinde gölge vazifesi görüyor.

Özellikle hara etrafına ve padok aralarına ekildiğinde çiftliğe güzel yeşil bir görünüm kazandırıyor. Önemli özelliklerinden biri de tadı acı olduğu için atlar yemiyor. Formlanmış (yan dalları budanmış) olan leylandiler geç zamanda iç içe girmekte çit görünümünü alması zaman almaktadır. Ancak formlanmamış (yan dalları budanmamış) Leylandiler ise kısa sürede iç içe girmekte çit, duvar görünümünü oluşturmakta…

Detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için irtibat numarası: 0544 227 04 50

Son DüzenlenmePazar, 08 Ekim 2017 13:13

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık