Menu

ISKRA çıtayı G1’e yükseltti… Özel

3 ve yukarı yaşlı dişi İngiliz atlarının İstanbul yarış sezonu içerisindeki en önemli yarışlarından biri olan G1 Harem Koşusu, 8 Ekim 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda koşuldu. Baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan mücadeleyi Mustafa Ülkan Delikan’a ait, Lindum Partnership tarafından yetiştirilen, menajerliğini Dinsel Sevgili, antrenörlüğünü ise Derya Ergin’in yaptığı Iskra (GB) (4 yş dk Mount Nelson – Euro Empire, Bartok) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2100 metre çim pistte düzenlenen 350.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu düzlük sprinti ile kazanan Iskra’nın ardında ardında ikinciliği Gülerce ekürisi safkanlarından Tatvan İncisi (Scarface) elde ederken, mücadeleden Kainat (Dai Jin) üçüncü, Kemal Kurt ekürisinin koşuda yer alan 4 kısrağından biri olan Sweetest Devotion (Kurtiniadis) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Iskra için müddet 2’13”94 olurken, farklar 1,5 Boy - Burun - 3 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Mustafa Ülkan Delikan'a kupasını, TJK Genel Sekreteri H.Turgut Alakuş verdi. İstanbul Hipodrom Müdür Yardımcısı Mustafa Serhat Sarı, safkanın antrenörü Derya Ergin'e plaketini verirken, kazanan  kısrağın jokeyi Halis Karataş ise plaketini İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir'den aldı.

İlk G1 galibiyeti

Yarış hayatına 19 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da sekizinci olduğu Şartlı-4 mücadele ile başlayan Iskra (GB), İngiltere’den foal olarak ithal edildi ve bugüne dek 12 kez start alıp 5 yarış ve 454.200 TL ikramiye kazandı.  

Kum pistte hiç start almayan, sentetik pistte ise 6 startta 3 birincilik elde eden başarılı safkan, çim pistteki ikinci birinciliğini Harem Koşusu ile gerçekleştirdi. Halis Karataş ile 7 kez bir araya gelen Iskra, bu yarışların 4’ünden birinci, 3’ünden ise ikincilikle ayrıldı.

MOUNT NELSON temsilcisi

Iskra’nın babası, G1 Criterium International ve G1 Coral Eclipse Koşuları galibi ve 32 Stakes kazanan safkanın babası Mount Nelson (Rock Of Gibraltar)’dur. Ülkemizde bugüne dek 3 yavrusu start alan aygırın Iskra dışındaki temsilcilerinden Turap 16 birincilik ve 776.110 TL kazanç elde etmiştir.

Annesi G1 ikincisi

Iskra’nın annesi Amerika’da 2 yaşındayken 3 yarış kazanmayı başaran Euro Empire (USA)’dir. Listed galibiyetinin yanı sıra G1 Oak Leaf Stakes ikincisi ve G1 Del Mar Debutante Stakes üçüncüsü olan kısrağın start alan tüm yavruları yarış kazanmayı başarmış olup, kızlarından bazıları Grup yarış galibi yavrular vermiştir.

ISKRA (GB)

dk 2013

Mount Nelson (GB)

Rock Of Gibraltar (IRE)

Independence (GB)

Euro Empire (USA)

Bartok (IRE)

Lotta Glory Beau’s (USA)

 

Son DüzenlenmePazartesi, 09 Ekim 2017 12:21

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık