Menu

İZMİR Komiserler Kurulundan Skandal Karar… Özel

12 Ekim 2017 Perşembe günü İzmir’de koşulan günün 3.Koşusu sonrasında İzmir Komiserler Kurulu skandal bir karara imza attı.

Koşuyu kazanan Goben (Turbo – Gelinkız) isimli 3 yaşlı kır erkek tayın jokeyi Adem Şen’in düzlükte tayı ile dışarı doğru açılmasını ‘yarışın sonucunu değiştirerek’ cezalandıran Kurulun bu kararı, sosyal medyada gerek yarış yazarları, gerekse yarışseverler tarafından büyük bir tepkiye karşılandı.

At yarışlarının ruhunu anlamakta zorlandıklarını, jokeye ceza vermekle yarışsevere ceza vermek arasındaki ayırımı iyi yapamadıklarını ve gördükleri pozisyonları yorumlarken bir hakemde olması gereken melekelere yeteri kadar sahip olmadıklarını düşündüğümüz İzmir Hakemlerinin, özellikle İstanbul Komiserler Kurulunun benzer pozisyonlarda yaptığı yorumları ve verdiği kararları takip etmelerini öneriyor, Yüksek Komiserler Kurulunu da Yarış Basınının da davet edileceği ciddi hakem seminerleri düzenlemeye çağırıyoruz.

İzmir Komiserler Kurulunun koşu ile ilgili kararı;

(Not: Karar rapordan olduğu gibi alınmıştır. Yazımdaki imla hataları tarafımıza ait değildir.)

 “3. koşu sonunda; 5 numaraya kayıtlı YALAZINOĞLU isimli atın antrenörü 2 numaraya kayıtlı GOBEN isimli atın jokeyinin kendi atlarını engellediği gerekçesi ile protesto çekmişlerdir.

Kurulumuzca yapılan inceleme sonucunda, son 200 metrelerde 2 numaralı at iç bariyerler tarafında, 5 numaralı at ise dış bariyerler tarafında yarışı sürdürürken, 2 numaralı atın dış bariyerlere doğru hamle yapması sonucu dış bariyerlerdeki 5 numaralı atın dışa savrulmasına sebep olmuş ve performansını olumsuz etkilemesinden dolayı protesto oybirliği ile kabul edilmiştir.

At Yarışları Yönetmeliğinin 122. maddesi 7. fıkrası gereğince, (gayri resmi sıralama 2, 5, 12, 1,3 iken) aşağıdaki şekilde derece değişikliği yapılmasına karar verilmiş ve sıralama; 1 inci 5 haşa no’lu YALAZINOĞLU, 2 inci 2 haşa no’lu GOBEN, 3 inci 12 haşa no’lu YÜCELEN, 4 üncü 1 haşa no’lu GENÇBERK, 5 inci 3 haşa no’lu TURBO DELUXE şeklinde kesinleşmiştir.

2 numarada kayıtlı GOBEN isimli atın jokeyi Adem ŞEN son düzlükte hatalı kulvar değiştirdiğinden ve yanındaki ata yaklaşarak protestoya neden olduğundan (derece değişikliği) Kurulumuza çağırışmış ve savunma yazısı tebliğini almıştır. Ancak savunmasını daha sonra vereceğini bildirdiğinden, gerekli işlem savunmasını takiben yapılacaktır”

 

Son DüzenlenmeCuma, 13 Ekim 2017 13:55

3 yorum

 • Sunay Meydan
  Sunay Meydan Pazar, 18 Şubat 2018 15:58 Yorum Linki

  İzmir komiserleri yarışları nereleriyle izliyorlar çok merak ediyorum. Gözleri ile izlemedikleri kesin. Hangi protestoda adam gibi bi karar verecekler merak ediyorum. O kişileri komiser pozisyonda tutmak yarış severlere ve haliyle Türk yarışçılığına ihanettir...

 • ibarhim kk
  ibarhim kk Cumartesi, 14 Ekim 2017 09:11 Yorum Linki

  yeni bir şey değilki bu yapılan değişiklik izmir komserleri yakışanı yapıyor bir kere onun adına komser değil hakem demeli balık baştan kokmuş. ve bu değişlikleri neye göre yapıyorlar video izleyerek .....
  tavsiyem at yarışlarına video hakemlik gelsin hepsi tek bir yerde toplansın karar verecek olan video hakemler istanbulda olsun.yoksa erman toroğlu mu olsun video hakem :)

 • Turgut ÖZBEK
  Turgut ÖZBEK Cuma, 13 Ekim 2017 16:01 Yorum Linki

  Sevgili Atahan yirmi küsür senelik at sahibi olarak hakikaten hayretler içerisindeyim benim atım olduğu için değil buna inan,ancak dahada vahim olan komiserlerin raporunu okudum senin yazının altında üstad adamlar oy çokluğu ile değil,oy birliği ile almışlar bu saçma kararı yani birtaneside ya biz ne yapıyoruz dememiş bubun mealide şu dur bence bu ve buna benzer yarış değişiklikleri daha çok yaşar güzel İZMİR .

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık