Menu

Haralar Koşusu'na DÜŞLEM ve SELİM KAYA İmzası Özel

15 Ekim 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan G1/DHÖ Haralar Koşusunu, Ergun Kalabak'a ait, Mustafa Kaya tarafından yetiştirilen ve Yasin Demirkıran tarafından antrene edilen Düşlem (3yş kd Turbo – Edo, Evren I), jokeyi Selim Kaya ile kazandı.

1400 metre sentetik pistte koşulan 350.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi 9 yıl aradan sonra kazanan ilk dişi tay olan Düşlem’in ardında ikinciliği bir başka Turbo temsilcisi Akkula (Turbo) elde ederken, mücadeleden Altepe (Yalaz) üçüncü, Selkut (Özgünhan) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Düşlem için müddet 1’32”43 olurken, farklar 3,5 Boy - 1 Boy – Yarım Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Ergun Kalabak'a kupasını, TJK Genel Sekreteri H. Turgut Alakuş verdi. Antrenör Yasin Demirkıran plaketini TJK Asli Üyesi Sadettin Sükan'dan alırken, jokey Selim Kaya'ya plaketini ise Genel Sayman M. Ercan Emre tarafından verildi. Törene İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

İlk Grup galibiyeti

Yarış hayatına 28 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan Düşlem, bugüne dek 8 kez start alıp 3 yarış ve 574.800 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç start almayan, çim pistte ise 1 yarış kazanabilen kısrak, sentetik pistteki 5’inci yarışında 2’inci birinciliğini elde etti. G2 Cahide Koşusunda ikinciliği bulunan başarılı tay Haralar Koşusu ile ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, Selim Kaya ile piste çıktığı 7’inci yarışından 3’üncü kez galibiyetle ayrıldı.

TURBO’nun kızı

Düşlem’in babası; yarış hayatı boyunca start aldığı 31 yarışın 28’inden galibiyetle ayrılan, 7 G1 galibiyeti elde eden ve Enternasyonal Malazgirt ve Ali Rıza Bey yarışlarını kazanan efsane Arap atı Turbo (Rikardo)’dur. İlk jenerasyon tayları 2015 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek 154 tayı start almış, bunların 102’si yarış kazanmayı başarmış, 22’i ise Black Type performans sergilemiştir.

Annesi ÇILGIN SELİM’in kardeşi

Düşlem’in annesi; 2005 yılında 2 kez start alıp başarılı olamadıktan sonra damızlığa ayrılan Edo (Evren 1)’dur. G1 galibi Büyü ile kardeş olan annesi Gül Tunca üzerinden, Kv-7 dahil 8 yarış galibi ve G1 Niğbolu Koşusu 4’üncüsü Çılgın Selim (Turgut Reis) ile kardeş olan kısrağın pistlerde bugüne dek 4 yavrusu start almış ve bunların hepsi yarış kazanmayı başarmıştır. Düşlem dışındaki bu isimlerden Despot (Turbo) 6, Edoşkaya (Yıldızağa) 4, Bekmezhan (Yıldızağa) ise 2 birincilik elde etmiştir.

DÜŞLEM

kd 2014

Turbo

Rikardo

Gülbanaz

Edo

Evren 1

Gül Tunca

 

Son DüzenlenmePazar, 15 Ekim 2017 18:55

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık