Menu

TJK Başkanı YASİN EKİNCİ’den önemli açıklamalar… Özel

At Yarışları Lisans Hakkının devri ile ilgili konularda sektör paydaşlarının Varlık Fonu ile yaptığı görüşmeler devam ederken, At Yarışı Yazarları Yönetim Kurulu olarak 16 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 13.00’de makamında bir araya geldiğimiz Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci çarpıcı açıklamalarda bulundu.

At yarışı Yazarları Derneği Yönetim Kurulundan Başkan Reşat Köstem, II. Başkan Atahan Zilcioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Cantınaz ve Kayhan Özcan’ın yer aldığı toplantıya TJK kanadından Başkan Yasin Ekinci ve Genel Sayman Ercan Emre katıldı.

Yaşanan sürecin enine boyuna konuşulduğu toplantıda Başkan Ekinci şu açıklamalarda bulundu;

“Varlık Fonu ile Ocak ayından itibaren sürdürdüğümüz diyaloglar 8 Eylül 2017 tarihine kadar son derece olumlu bir havada ve bizimde kontrolümüz altında gidiyordu. Fon’da yaşanan Başkan değişikliği sonrası bu hava tamamen değişti. Anladığımız kadarı ile Fonda paraya çevrilecek ilk emtia olarak bizi görüyorlar. Oysaki 5602 sayılı yasaya göre bu pek mümkün değil. At Yarışları hasılatından elde edilen cironun %33’ü zaten devlete veriliyorken, Fon Yönetimi tarafından ‘bize ekstra pay verin’ deniyor. Oysa biz 3 senedir deyim yerindeyse kan ağlıyoruz. Atçı kan ağlıyor. Pek çok kişi icralık!

Ben mevcut Yönetim Kurulunun Başkanı olarak, bu şartlarda Varlık Fonuna teklif vermek istemiyorum! Tabi bu bizim Yönetimimizin fikri. Biliyorsunuz Olağanüstü Genel Kurul için karar aldık. Genel Kurul bu konuda ne diyecek? Ona bakacağız. Teklif verilsin kararı çıkarsa teklif verilir. Bu şartlarda ‘Anahtarı teslim edelim’ kararı çıkarsa, anahtar teslim edilir.

Biz bütçeleri defalarca Fon Yönetiminin önüne koyduk. Denk bütçede asgari giderleri garanti altına almadan para verilemeyeceğini söyledik. Mevcut % 26’lık Müessese Hissesi içerisinden pay verilemez. Bu mümkün değil. Verilirse bu sektör ölür. Dolayısıyla bu şartlarda hala şartnameye çıkılacak olması anlaşılır gibi değil. Bu durumda şartnameye çıkılamamalı! Fon yönetimi bu şekilde şartnameye çıkmamalıdır.

Yaklaşık 1 yıldır tüm derneklerle düzenli olarak bir araya geliyor, her şeyi konuşuyor ve paylaşıyoruz. Bu ortamda sektörün tüm paydaşları ile birlikte dik durması son derece önemli... Aksi taktirde bunun arkasından kaos gelir. Kayyum bile atanabilir.

Oysa ki; Sektörün ciddi yatırımlara ihtiyacı var. Şu anda 2001 model bir Müşterek Bahisler Sistemi ile gidiyoruz ve her an yolda kalabiliriz. Ciddi bir yedek parça sorunumuz var. Eskiyen mevcut yazılıma ilaveler yapılması durumunda bizden çok büyük paralar isteniyor. Diğer taraftan Veliefendi Hipodromu artık zar zor ayakta duruyor. Deprem tehlikesi bu kadar yakınımızda iken en kısa sürede yıkılıp yeniden yapılması lazım. Düşünmek bile istemiyorum ama Allah korusun böyle bir durumda hepimiz altında kalırız. Bütün bunlar ortada duruyorken, sektörün ciddi bir yatırıma ihtiyacı varken yaşanan gelişmeler iç açıcı değil. Türkiye Jokey Kulübü 21 veya 30 Ekim tarihlerinde Olağanüstü kongresini yapacak. Kongreden çıkacak neticeye göre durumu yeniden değerlendireceğiz.”

 

Son DüzenlenmePerşembe, 19 Ekim 2017 11:14

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık