Menu

HAREM’in yeni gözdesi; TONYA…!

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 21 Ağustos Çarşamba günü koşulan 3 ve daha yukarı yaşlı İngiliz kısraklarına mahsus Harem Koşusu’nu (G1) Nancy Kibar’ın sahibi olduğu, Aktay Güneş’in menajerliğini ve Saim Keresteci’nin ise antrenörlüğünü üstlendiği TONYA (Unaccounted For – Pergola / Mtoto) jokeyi Halis Karataş ile 2100 metrede 2.09.79’luk bir derece gerçekleştirerek kazandı. 12 kısrağın katılımıyla gerçekleşen önemli mücadelede LAST STORY (Distant Relative) ikinciliği elde ederken, PAN AMORE (Unaccounted For) üçüncü, GOLDEN STEP (Gold Away) ise dördüncü olarak tabelanın diğer sıralarını paylaştılar.
İlk (G1)…
Harem Koşusu ile birlikte bugüne dek 29 kez piste çıkan 6 yaşındaki TONYA, bu yarışlarda 8 birincilik, 3 ikincilik, 4 üçüncülük ve 2 kez de dördüncülük elde ederken toplam 878.300 TL kazanç elde etti. Daha önce (G1) I.İnönü ve (G1) Tali Çalbatur koşularını kazanan yetenekli kısrak, Harem Koşusundaki galibiyeti ile kariyerindeki ilk (G1) birinciliğe de imza atmış oldu.
UNACCOUNTED FOR kızı…
Tonya, Gazi galibi Mystical Storm başta olmak üzere Chi, Gülengül, Sabin ve Pasifika gibi başarılı kısrakların da babası olan ve kısa bir süre önce yaşamını yitiren şampiyon aygır UNACCOUNTED FOR’un kızıdır. Yurt dışında 1996 yılında haraya alınan, Türkiye Jokey Kulübü Aygır kadrosuna ise 2002 yılında dahil edilen şampiyon aygır UNACCOUNTED FOR (USA) (Private Account (USA) – Mrs. Jenney (USA), The Minstrel (CAN))  29 Mayıs Çarşamba günü hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2005 yılında start almaya başlayan ve ülke atçılığını domine edercesine büyük başarılara imza atan aygırın, ülkemizde bugüne dek 282 yavrusundan 179’u toplam 700’ün üzerinde yarış kazanmayı başarmıştır.
Annesi de (G1) galibi…
Tonya’nın annesi, 2001 yılı Kısrak Koşusu (G1) galibi ve Dişi Tay Deneme (G1)  dördüncüsü PERGOLA’dır. (Mtoto (GB) – Best Girl Friend (GB)) orijinli kısrak, yarış hayatı boyunca 19 kez start almış, 5 birincilik elde ederken, 2 kez ikinci, 2 kez üçüncü ve 3 kez de dördüncü olmuştur. Haraya alındıktan sonra her yıl düzenli olarak doğuran kısrağın en başarılı temsilcisi Tonya olmakla birlikte, Red Bishop’dan verdiği Phantom Boy da 4 yarış galibidir. 

Son DüzenlenmePerşembe, 22 Ağustos 2013 15:10

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık