Menu

Ayasofya Koşusunu ISKRA kazandı Özel

İstanbul İlkbahar - Yaz yarış sezonunun son kupalı mücadelesi olan G2/D Ayasofya Koşusu 12 Kasım 2017 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleşti. Son metrelere kadar keyifli bir mücadelenin yaşandığı koşuyu, Mustafa Ülkan Delikan’a ait, Lindum Partnership tarafından yetiştirilen, menajerliğini Dinsel Sevgili, antrenörlüğünü ise Derya Ergin’in yaptığı Iskra (GB) (4 yş dk Mount Nelson – Euro Empire, Bartok) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

2000 metre sentetik pistte düzenlenen 170.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda 3 ve yukarı yaşlı 13 İngiliz atı start aldı. Iskra ile son metrelere kadar başa baş birincilik mücadelesi yapan Misae (Unaccounted For) ikinciliği elde ederken, koşudan Mi Bombon (Cuvee) üçüncü, son atakları ile My Sweet Lady (Awesome Again) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Iskra için müddet 2’03”86 olurken, farklar Boyun – Boyun - 3,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Mustafa Ülkan Delikan'a kupasını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca verdi. Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

Sentetik pistte 7’de 4 yaptı

Yarış hayatına 19 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da sekizinci olduğu Şartlı-4 mücadele ile başlayan Iskra (GB), İngiltere’den foal olarak ithal edildi ve bugüne dek 13 kez start alıp 6 yarış ve 581.700 TL ikramiye kazandı.  

Kum pistte hiç start almayan, çim pistteki ikinci birinciliğini Harem Koşusu ile gerçekleştiren safkan, sentetik pistte ise 7 startta 4 birincilik elde etti. Halis Karataş ile 8 kez bir araya gelen Iskra, bu yarışların 5’inden birinci, 3’ünden ise ikincilikle ayrıldı.

MOUNT NELSON temsilcisi

Iskra’nın babası, G1 Criterium International ve G1 Coral Eclipse Koşuları galibi ve 32 Stakes kazanan safkanın babası Mount Nelson (Rock Of Gibraltar)’dur. Ülkemizde bugüne dek 3 yavrusu start alan aygırın Iskra dışındaki temsilcilerinden Turap 16 birincilik ve 776.110 TL kazanç elde etmiştir.

Annesi G1 ikincisi

Iskra’nın annesi Amerika’da 2 yaşındayken 3 yarış kazanmayı başaran Euro Empire (USA)’dir. Listed galibiyetinin yanı sıra G1 Oak Leaf Stakes ikincisi ve G1 Del Mar Debutante Stakes üçüncüsü olan kısrağın start alan tüm yavruları yarış kazanmayı başarmış olup, kızlarından bazıları Grup yarış galibi yavrular vermiştir.

ISKRA (GB)

dk 2013

Mount Nelson (GB)

Rock Of Gibraltar (IRE)

Independence (GB)

Euro Empire (USA)

Bartok (IRE)

Lotta Glory Beau’s (USA)

 

Son DüzenlenmePazartesi, 13 Kasım 2017 12:01

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık