Menu

Sakarya Muharabesini BAYEZID kazandı Özel

Aynı zamanda İstanbul İlkbahar - Yaz yarış sezonunun son günü de olan 12 Kasım 2017 Pazar günü koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Sakarya Koşusunu, Emir Alkaş'ın sahibi ve yetiştiricisi, Selçuk Taşbek’in ise antrenörü olduğu Bayezid (2yş de Most Improved - Hurrem Sultan, Dylan Thomas), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

1800 metre çim pistte düzenlenen 200.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda ikinciliği Aracı ekürisi taylarından Corcovado (Toruc Macto) elde ederken, mücadeleden Avukat (Rey de Cafe) üçüncü, Corcovado’nun ekürisi Tomiris (Native Khan) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Bayezid için müddet 1’49”35 olurken, farklar Burun - Uzak - Burun şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan tayın sahibi Emir Alkaş'a kupasını, TJK Yönetim Kurulu Üyesi Can Polat Eyigün verdi. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ile İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir de katıldı.

İlk Grup galibiyeti

Yarış hayatına 9 Haziran 2017 tarihinde İstanbul’da üçüncü olduğu Şartlı-4 mücadele ile başlayan Bayezid, bugüne dek 8 kez start alıp 2 yarış ve 373.904 TL ikramiye kazandı. Kum pistte hiç koşmayan, sentetik pistte ise 1 kez koşup üçüncü olan başarılı safkan, çim pistte 7 kez start alıp her iki birinciliğini de bu pistte elde ederken, Sakarya Koşusu ile ilk Grup koşu galibiyetine de imza atmış oldu. Bayezid start aldığı tüm yarışlarda piste Gökhan Kocakaya ile çıktı.

Babasının doğan ilk tayı

Bayezid, bu sene ilk jenerasyon tayları start almaya başlayan, G1 St James's Palace Stakes galibi Most Improved (Lawman)’in dünyada doğan ilk yavrusudur. Şu ana dek 7 tayı yarış kazanmayı başaran aygırın tek Grup kazanan temsilcisi Bayezid olurken, Lisheen Castle (IRE) isimli yavrusu ise Listed koşuda plase yapmıştır.

Annesi RIBELLA’nın kızı

Bayezid’in annesi; şampiyon kısrak Ribella’nın Dylan Thomas’dan doğurduğu Hürrem Sultan’dır. Kariyerine güzel bir üçüncülükle başlayan ve sonrasında 4 kez daha start aldıktan sonra yarış hayatı noktalanıp haraya alınan kısrağın, 2016 doğumlu yine Most Improved’dan bir erkek tayı daha bulunmaktadır.

BAYEZID

de 2015

Most Improved (IRE)

Lawman (FR)

Tonmara (IRE)

Hurrem Sultan

Dylan Thomas (IRE)

Ribella (IRE)

Son DüzenlenmePazartesi, 13 Kasım 2017 14:45

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık