Menu

Başkan Adayları projelerini anlattı Özel

Seçimli Olağan Genel Kurul öncesinde, TJK Başkanlığı için aday olan Yasin Kadri Ekinci, Cüneyt Çalıcıoğlu ve Serdal Adalı Genel Kurul Üyelerine hitaben birer konuşma gerçekleştirdi. 

Veliefendi Hipodromu Şeref Salonu’nda 10 Şubat günü Basına açık olarak gerçekleşen toplantıda, ilk olarak halen Kulüp Başkanlığı görevini yürüten Yasin Kadri Ekinci söz aldı. Ekinci; 2015 yılında devraldıkları görev süreleri boyunca gerçekleşen projeleri ve yaptıkları çalışmaları anlattı. Ekinci geleceğe yönelik yapacaklarını ise şöyle özetledi; Kıdem tazminatı riskini tamamen ortadan kaldırmaya yönelik devam eden çalışmaları sonlandırmak. Atçılık ve yetiştiriciliği ilgilendiren söz konusu kanunları, kanun hükmünde kararnameye uygun hale getirmek. Şans oyunları arasındaki haksız rekabeti önleyerek, atçılığın kaynağını büyütmek (%2 100 milyon). Büyütülen bu kaynağın; Yarış ikramiyesini arttırarak haralara, Atçılara, Yetiştiricilere, Aygır sahiplerine destek olmak. Koşan her ata, her ay belirli bir destek vermek. Bilgilendirme ve sohbet toplantılarını her ay sürdürmek ve 7 gün 24 saat hizmet vermek.

Yasin Kadri Ekinci’nin ardından bir diğer Başkan Adayı Cüneyt Çalıcıoğlu söz alarak, ivedilikle çözülmesi gereken sorunlar olduğunu ve bunların çözümüyle işe başlayacaklarını açıkladı. Bu sorunların başında atçılığın yeniden canlandırılmasını gördüklerini, pistler ve veterinerlik hizmetleri gibi çok önemli olarak gördükleri bazı sorunların üzerinde hassasiyetle duracaklarını söyledi. Çalıcıoğlu, Hipodrom sayıları artarken at sayılarının da artması ve bu hipodromların pistlerinin de yarışlar için en iyi hale getirilmesi konusunda yurt dışından danışmanlık alacaklarını belirtti. Uluslararası başarılar için çaba sarf edeceklerini, atçılara bu konuda destek vereceklerini ve Hipodromlarda yarışseverler için kalitenin artırılmasının çok önemli olduğunu anlatan Çalıcıoğlu, yarış ikramiyelerinin enflasyon gerisinde kaldığını söyleyerek, bayi sayısının da artırılması gerektiğinden bahsetti. Atçılık dernekleriyle bir araya gelerek kenetlenmenin ve ortak paydalarla güçlü bir ses vermenin önemine dikkat çeken Çalıcıoğlu, yarış programı hazırlanması, basınla ilişkiler ve tv yayınları gibi konular hakkında da yapmak istedikleri olduğunu söyledi.

Toplantıda son olarak Serdal Adalı söz aldı ve seçimle ilgili bir iki noktaya değineceğini geri kalanların ise bastırdıkları seçim kitapçığında detaylı bir şekilde anlatıldığını söyledi. "Söz uçar, yazı kalır bu kitapçıktan verdiğimiz sözleri ve projelerimizi okuyarak, gerçekleşemezse daha sonra bizlere hesap sorabilirsiniz.” dedi. Adalı bazı konulara açıklık getirmek istiyorum diyerek şöyle devam etti. “Önceki Başkanlığım sırasında at yarışlarının özelleştirilmesi gündeme geldiğinde bazı ortak gruplarla bu işe girebileceğimiz düşüncesiyle görev sürem dolduğunda ısrarlara rağmen bıraktım. Fakat gelinen noktada tüm şans oyunlarının bir paket halinde özelleşeceğinin anlaşılmasıyla bu durumun bizim için büyük bir proje olacağını gördüğüm için vazgeçtim. Vazgeçmesem şu anda karşınızda olmazdım. Bir diğer konuda Bakanlığımızın tavsiyesiyle görev süresini 3 yıla çıkarmıştık. Fakat sizlerden gelen değerlendirmeler neticesinde bu sürenin çok uzun olduğu kanaatine vardık. Ilk işimiz bu süreyi tüzük değişikliğine gitmek ve 2 yıla düşürmek olacak. Sonrasında da seçime gitmeyi düşünüyoruz. Devletle yürütülecek görüşme ve çalışmalarda diğer adayların olduğu gibi bizimde yoğun mesai harcayacağımızdan emin olun.” dedi.

Serdal Adalı’nın seçim kitapçığından bazı önemli başlıklar ise şöyle; Atçılıkla ilgili bir Beyaz Masa oluşturulacak. Türk yarışçılığını uluslararası arenada rekabete taşıyacak bir yarışçılık geliştirme komisyonu kurulacak. Apranti ve binicilik okullarının sayısı artırılacak. 

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 10 Şubat 2018 15:30

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık