Menu

Adana Komiserlerinden Skandal Karar! Özel

Adana Komiserler Kurulu, 11 Şubat 2018 Pazar günü koşulan KV-8 M.F.Dinkçioğlu koşusunda skandal bir karara imza attı. Gülerce Ekürisine ait Bitcoin isimli safkanın 3.5 boy farkla kazandığı yarışı ‘son 150 metrede faul yaptığı gerekçesiyle’ değiştiren Kurulun bu kararı, 1.05’lik ganyanı ve %69.62’lik AGF’si ile koşunun büyük favorisi olan Hasafet isimli safkan birinci ilan edilmesine rağmen yarışseverler tarafından sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Koşuda herhangi bir temas yaşanmamasına ve düzlük boyunca Bitcoin’in rakibine hakim olduğu çok net bir şekilde görülmesine rağmen, Özcan Yıldırım’ın kamçısı sağ elindeyken kulvarını değiştirmesini sıra değişikliği için ‘bahane’ eden Adana Komiserler Kurulu, verdikleri bu kararla at yarışının ruhundan anlamadıklarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Yarış Dergisi olarak; artık mevcut yapıyla ülke yarışçılığının idare edilmesinin çok zor olduğunu düşünüyoruz. Senelerdir aynı görevlerde bulunmalarına rağmen yarış içerisindeki enstantaneleri doğru okuyamayan, dünya yarışçılığını takip etmeyen, üstelik verdikleri kararlarda kendi içerisinde bir standart yakalayamayan Yarış Komiserleri ile ülke atçılığının ilerlemesi maalesef mümkün görünmüyor. Hakemlik yapısı mutlaka sil baştan ele alınmalı, günlük 200-300 TL yevmiye ile İl Tarım Müdürlüklerinden gelen Bakanlık memurları ve yöneticilerinden oluşan hakem kurulları yerine, yarışçılığın ruhunu bilen, dünyayı takip eden, gelişmeye ve öğrenmeye açık, işinin ehli kişilerin istihdam edileceği profesyonel hakemlik müessesesinin bir an önce kurulması gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 12 Şubat 2018 12:17

8 yorum

 • naci demir
  naci demir Çarşamba, 14 Şubat 2018 14:26 Yorum Linki

  Osman Bey'in yorumuna katılıyorum teknoloji gelişti protesto değerlendirmesini hipodromdaki memurlar yapmamalı. Kule kameralarından alınan görüntüler bu işin uzmanlarından oluşturulan kurula gönderilip video-konferans yöntemiyle olay çözülmeli. Burda önemli olan merkezde görev yapacak video hakem ekibinin gerçekten işinin ehli olmasıdır. Mesela Kadir Altınöz, Tekin Kolcuoğlu gibi camianın saygı duyduğu eski emektar jokeyler bu işi gayet de güzel yaparlar. Liyakat sahibi olmayan işin ruhunu bilmeyen ahbap çavuş ilişkileriyle hareket eden kişilerle hangi yöntem olursa olsun doğru karar verilemez.

 • DOĞAN
  DOĞAN Salı, 13 Şubat 2018 07:56 Yorum Linki

  SÖZKONUSU KARATAŞ EFENDİ OLUNCA; JOKEYLER ODASI ARANIP NE YAPALIM KARATAŞ EFENDİMİZ YARIŞI SİZİN LEHİNİZE DEĞİŞTİRELİM Mİ? DİYE SORUYORLAR BU REZİLLER. HER ZAMAN SÖYLÜYORUM : BU REZİL SEKTÖRDE KARATAŞ EFENDİ 1 YANA-DİĞERLERİ 1 YANA-YAZIK AMA ÇOK YAZIK..

 • ibrahimmm
  ibrahimmm Pazartesi, 12 Şubat 2018 18:23 Yorum Linki

  Aslında bu işi çözmek çok basit 6 tane hipodromda faal yarış yapılıyor her hipodromda komiserler var bunlar haftada 2 gün veya 3 gün çalışıyor diye biliyorum faal olarak yarış günü hesabı yapıyorum onun için söylüyorum çalışma günü sayısını protestolara karar verilcek ise tüm komiserler bu işin içine girmeli mevcut hipodromun komiserlerine bırakılmamalı boylece alınan karara saygı olur hakkanıyet olur vsvs çunkü yapılan prostestolara ve verilen kararlara bakınca burda işler dogru yurumuyor her hipodromun komeriserleri kendi kafalarına göre karar veriyor istanbul,da yapılan prostestoya red cıkarken izmirde kabul ediliyor veya ayı şeyi bursa ve adana içinde soylenebilir . ayrıca yarıştan sonra komiser raporuna bakttıgım zaman 5.Koşuda, koşuyu 2. olarak bitiren 5 numaralı HASAFET isimli atın antrenörü Z. FIRAT, koşuyu 1. olarak bitiren 4 numaralı
  BITCOIN isimli ata, son 150 metrede kendi atına faul yaptığı gerekçesiyle protesto çekmiştir. Kurulumuzca yapılan inceleme
  neticesinde protesto kabul edilerek, koşuda sıralama 4-5-2-3 iken,
  5-4-2-3 şeklinde değiştirilmiştir. 4 numaralı BITCOIN isimli atın binicisi Ö. YILDIRIM, son 150 metrede usulsüz kulvar
  değiştirerek derece değişikliğine neden olmasından dolayı 6132 sayılı At Yarışı Hakkında Kanunun 4. Maddesi ve İlgili Yönetmeliğin
  122. Maddesine göre disiplin soruşturması başlatılmış olup, konu ile ilgili savunması istenmiştir. Konu ile ilgili savunmasını 7 (yedi)
  günü beklemeden Kurulumuza vermiştir. Ancak savunması yeterli görülmediğinden 10 gün süreyle sanat icrasından men ve 370 TL
  para cezası verilmiştir ( 6132 Sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan Yönetmeliğinin 122/7,b,d ). nasıl bir ikilem içinde oldugunu görüuyoruz yapılan savunma yeterli görülmüyor . o zaman özcan yıldırım,ın yaptıgı savunmayı yazacaksın arkadaşım adaletli olmak lazım.

 • Osman Serhan Şentürk
  Osman Serhan Şentürk Pazartesi, 12 Şubat 2018 14:49 Yorum Linki

  VİDEO GÖRÜNTÜLERİYLE KARAR VERİLDİĞİNE GÖRE TEK BİR MERKEZDEN BU İŞİ BİLENLER TARAFINDAN IDARE EDILEBİLİR.AYNEN FUTBOLDA GETİRDİKLERİ V.A.R. SİSTEMİ GİBİ.

 • ersinstar
  ersinstar Pazartesi, 12 Şubat 2018 14:37 Yorum Linki

  Bundan 2 hafta önce 7 koşulu Kocaeli programında 5 koşuya protesto çekildi hiçbiri kabul görmedi. Nelere istinaden karar verdiklerini anlamak mümkün değil. Bu işin bir an önce profesyonel kadrolar tarafından yonetilemesi ( atları tanıyan, jokey ve yarış ruhundan anlayan ) gerekiyor. Her işte olduğu gibi bu işte de deve kuşu misali kafalarını kumun içine gömüyorlar.

 • METİN KAÇMAZ
  METİN KAÇMAZ Pazartesi, 12 Şubat 2018 13:09 Yorum Linki

  YAHU KÖR GÖZÜM PARMAĞINA BU KADARDA AÇIK ETMEYİN KOMİSERLER KURULU........AT YARIŞLARINA BAHİS YAPIP, VERDİĞİNİZ KARARLARIN OYNADIĞINIZ BAHİSE GÖRE DEĞİŞTİĞİN EN CAHİL İNSAN BİLE BİLİYOR.

 • dobracı
  dobracı Pazartesi, 12 Şubat 2018 13:01 Yorum Linki

  Sadece bu olay bile herkesin bildiği fakat konuşmaya cesaret edemediği Türkiyede at yarışlarındaki düzenin değişmesi gerektiğini,yoksa bu kokuşmuş,kirli,dopingli düzende kaybedenin at yarışlarında herşeyin doğru dürüst işlediğini zannedip bahis oyunlarına katılan kişiler olduğu gayet açıktır.

 • Ysntr
  Ysntr Pazartesi, 12 Şubat 2018 12:34 Yorum Linki

  Valla bravo...
  Birileri bu gibi durumları gündeme getirsin.
  Bitcoini tek atmıştım.
  Verdiğim paralara yazık...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık