Menu

İzmir’de bir kez daha fotofiniş krizi… Özel

İzmir’de geçtiğimiz sene Şubat ayında koşulan Şirinyer Koşusu sonrasında yaşanan olayların bir benzeri, 11 Mart 2018 Pazar günü İzmir’de koşulan 6.koşu sonrasında yaşandı.

Hatırlanacağı gibi geçen yıl Şirinyer Koşusunda Cankardeşler ve Egebeyi arasında son metrelere kadar başa baş bir birincilik mücadelesi yaşanmış ve koşuyu fotofiniş neticesinde bir burun farkı ile Cankardeşler kazanmasına rağmen, yarışı hipodromdan ve televizyon ekranlarından izleyen yarışseverler uzun süre sonuca itiraz edip Egebeyi’nin koşuyu kazandığını iddia etmişler, hatta Egebeyi’nin ilgilileri de YKK’ya varan şikayetlerde bulunmuşlardı.

Dün İzmir’de koşulan son koşuda da benzer bir durum yaşandı. Koşunun büyük favorisi Gülşeker, son metrelere kadar önde geldiği yarışta dış kulvardan güçlü ataklarla gelen Canözgü’ye direnemeyince mücadeleyi bir burun farkı ile kaybetti. Fotofiniş resminin ilan edilmesinden sonra başlayan tepkiler Şirinyer’de tatsız dakikaların yaşanmasına sebep olurken, bu tip olayların yaşanmaması için Varış Kamerasının fotofiniş kamerası ile aynı hat üzerinde konuşlandırılması zorunluluğu bir kez daha gündeme geldi.

Koşudan sonra TJK tarafından yapılan açıklamada; 11 Mart Pazar günü, İzmir Şirinyer Hipodromu’nda düzenlenen günün son koşusunda, programın ağırlıklı favorisi olan Gülşeker isimli safkanın ikinci kalması, Hipodrom’daki ve ekran başındaki yarışseverlerimizin tepkisine sebep olmuştur.

Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı, koşu sonrası yarışseverin hayal kırıklığını ve tepkisini haklı bulduğunu ancak esas karar noktasında, foto finiş cihazının dikkate alınması gerektiğini belirtti. Başkan Adalı, Yarış yayınının ekrana yansımasının farklı algılanabileceği, aslolan kararın fotofiniş cihazına ait görüntünün olması gerektiğini vurguladı.  Yarış günü, tüm yetkinin Türkiye Jokey Kulübü dışında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Yüksek Komiserler Kurulu’nda olduğunu, bu bağlamda foto finiş görüntüsünün esas alınması gereken referans olması gerektiğini de sözlerine ekledi.” denildi.

Son DüzenlenmePazartesi, 12 Mart 2018 12:01

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık