Menu

Şampiyon Safkanın Son Aksiyonu Sonsuzluğa… Özel

82. Gazi Şampiyonu Pan River 13 Mart Salı günü Kayseri Pınarbaşı’nda bulunan Pan Harası’nda hayata gözlerini yumdu.

Akşam saatlerinde rahatsızlanan Pan River yetkililerin müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak kaybedildi. Kalp krizine bağlı bu ani kayıp karşısında ilgililerinin büyük şok yaşadığı öğrenildi.

At Sahibi ve yetiştirici Nevzat Seyok’un sahibi olduğu, antrenörlüğünü Rasim Tetik’in yaptığı 2008 yılı Gazi Koşusu galibi Pan River, kariyerinde önemli başarılara imza atmıştı. (Red Bishop – Wanganui River) orijinli safkan Gazi Koşusunu 2’28”03 derece ile jokeyi Sadettin Boyraz idaresinde kazanmış, büyük yarışın ardından ilgilileri tarafından 2010 yılında Dubai Yarış Karnavalına götürülmüştü. İlk koştuğu 1800 metre Handikap yarışı jokeyi Selim Kaya idaresinde kazanan safkan ardından G2 mücadelede fotoyu ikinci olarak geçmişti. Karnaval dahilinde son olarak, Dubai World Cup günü toplam ikramiyesi 5.000.000 $ olan G1 Dubai Sheema Classic’te start alan Pan River bu önemli mücadeleyi ise yedinci tamamlamıştı.

İlgileri tarafından 1 yıl sonra Fransa’ya götürülen safkan, Paris Longchamp Hipodromunda G1 Prix D’Ispahan Koşusu’nda start almış ve yarış içerisinde yaşadığı talihsizlikle Goldikova, Cirrus Des Aigles, Rajsaman, Flash Dance gibi safkanların tabelayı tamamladığı koşuda derece elde edememişti.

Türkiye’deki yarış yaşamında birçok Grup yarışta başarıda imzası bulunan Pan River, özellikle Gazi, Cumhurbaşkanlığı, Çaldıran gibi G1 mücadelelerde gösterdiği üstün performanslarla dikkatleri üzerine çekmiş ve yurt dışında son yıllarda elde edilemeyen başarılara imza atmıştı.

Yarış yaşamı sona erdikten sonra aygırlığa ayrılan Pan River’ın bugüne dek start alan 36 tayından 16’sı yarış kazanmayı başardı.

Adına Belgesel film çekilen Pan River’ın ani kaybı sevenleri tarafından üzüntüyle karşılandı.

Son DüzenlenmeÇarşamba, 14 Mart 2018 11:22

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık