Menu

İlktay (Arap) Koşularına Bakış Özel

Her yarış sezonunun en merak edilen şeylerinden biri de yeni start almaya başlayan tayların performanslarıdır. Bu hafta yeni sezon başlangıcı ile birlikte ilk beş yarış gününde Ankara, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Şanlıurfa da üç yaşlı Arap tayları start almaya başladı ve ilk beş gün içinde adı anılan hipodromlarda 17 yarışta ilk kez start alan Arap taylarını izledik. Bu yarışlarda gözümüze çarpan hususları sizlerle paylaşmak istedim.

Altaha’nın start iki yavrusunun da kazanması bana göre dikkat çeken hususların başında geliyordu. Klasını bildiğimiz bu aygırın Şartlı-1 koşuda 12 tayının kazanması onun kalitesinin bir başka ifadesi olsa gerek.

Geçen sezonun flaş aygırı Turbo’nun şu an için start alan 5 temsilcisi içinde ikisi kazanıp, diğer temsilcilerinden de bir ikincilik ve bir dördüncülük geldi. Yani bir anlamda %80 tabela yüzdesi ile başladı Turbo temsilcileri sezona. Turbo’nun Şartlı-1 yarışta 17 temsilcisinin kazandığını ekleyelim notlarımıza.

Üç yaşlı Arap taylarının ilk mücadelelerinde öne çıkan bir başka aygır da Kaizbert oldu kuşkusuz. 8 temsilcisi start aldı ve 2 yavrusu kazanırken diğer temsilcilerinde iki ikincilik, üç de üçüncülük geldi. Kaizbert’in daha önceki yıllarda Şartlı-1 yarışlarda 8 temsilcisi kazanmıştı ve bu yıl bu sayı 10’a yükselmiş oldu.

Yeni sezonun ilk 17 yarışlık bölümünde tayları kazanan diğer ise aygırlar alfabetik sıra ile; Ateştopu, Ayabakan, Bilgin, Gobakbey, Kayayürekli, Kazakbey, Kıvanç Can, Özduran, Sancakbeyi, Tamerinoğlu ve Zigana oldular.

Sezonun ilk 17 yarışlık Şartlı-1 koşularda kazanan atların aygır-kısrak baba uyumuna göz attığımızda da karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor;

Altaha: Emael ve Albatur

Ateştopu: Berkoş

Ayabakan: Hürbatur

Bilgin: Emael

Gobakbey: Akgün

Kaizbert: İbocan, Odinhan

Kazakbey: Kaizbert

Kayayürekli: Akcan

Kıvançcan: Emiroğlu

Özduran: Özgünhan

Sancakbeyi: Sağanak

Tamerinoğlu: Halid

Turbo: Sıh Taha ve Emiroğlu

Zigana: Karayağız

Bakıldığında burada da Emael ve Emiroğlu’nun ön plana çıktığını müşahede ediyoruz ilk planda. Meraklıları daha detaylı incelerlerse daha da ilginç şeyler bulacaklardır. Meraklıları diyorum ama yetiştiricilerin incelemesi daha anlamlı olur sanırım!

Son DüzenlenmeCuma, 13 Nisan 2018 11:32

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık