Menu

HORSE RACING IRELAND Kupası EL CONQUERADOR’un!

Uluslararası Yarış Festivali kapsamında festivalin ikinci gününde koşulan Horse Racing Ireland Koşusu’nu Murat Kadaifçioğlu’nun sahibi olduğu, Baha Yargı’nın menajerliğini, Onur Doğan’ın ise antrenörlüğini üstlendiği EL CONQUERADOR (Okawango – Adhaaba,  Dayjur), startla birlikte aldığı liderliği fotoya kadar hiçbir rakibine vermeden jokeyi Gökhan Kocakaya ile beyaz bayrak ayna yaparak 1’36”41’lik bir derece ile kazandı. Çim pistte 1600 metre üzerinden gerçekleştirilen koşuya üç yaşlı 6 İngiliz tayı katıldı. Birincilik ikramiyesi 78.000 TL olan koşuda ikincilik MARVELOUS IRON’ın (Bernstein) olurken, mücadeleden SARILAR RUNNER (Okawango) üçüncü, DIVINE RIVER (Divine Light) ise dördüncü olarak ayrıldı. 
Bu defa kaybetmedi…!
15 Nisan 2010 doğumlu olan ve yarış yaşamına 20 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı koşuyla başlayan EL CONQUERADOR, kariyerinin 14’üncü startında 4’üncü galibiyetini elde ederken, genel kazancını da 515.700 TL’ye yükseltti. Bundan önceki kazandığı son yarış 7 Nisan günü 1400 metre çim pistte koştuğu Sadık Eliyeşil Koşusu (KV-9) olan safkan, son iki koşusunu ise “boyun ve baş” farkları ile kaybetmişti. “1.5 boy, 1 boy (2 kez), ½ boy, Boyun ve Baş” farkları ile ikincilikte kaldığı 6 yarışı kazanmış olsaydı belki de bugün kendisiyle ilgili çok daha değişik yorumların yapılabileceği safkan, buna rağmen Okawango’nun Grup koşu galibi iki 3 yaşlı tayından biri olarak, ileride yetiştiricilikte de kullanılabilecek bir performansı gerçekleştirmeyi başardı.
OKAWANGO’nun oğlu…
El Conquerador’un babası Kingmambo’nun oğlu olan Okawango (USA)’dur. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlayan safkandan, 4 jenerasyon tay alınabildikten sonra maalesef ölmüştür. Bugüne dek start alan 102 tayından 60’ı yarış kazanmayı başarmış aygır, 10 Milyon TL’ye yakın bir hasılat elde etmiştir. Türkiye’de kısa süren hara kariyerinde oldukça başarılı yavrular veren Okawango’nun, El Conquerador dışındaki en iddialı temsilcilerinden bazıları;  Kuloğlu, Sarılar Runner, Queen Amidala, Demir Tütün, Bay Şerif, Iphigeneia, Binbir Umut ve Browser’dır. 
Serdal Adalı seçti, arttırdı, ithal etti…!
El Conquerador’un annesi Adhaaba (USA) bir Dayjur kızıdır.  2007 Yılında Tattersalls Satışlarından 13.000 Gunineas’e alınan kısrağın satın alınış hikayesi son derece ilginç. Şöyle ki; Murat Kadaifçioğlu ve Başkan Serdal Adalı o tarihlerde Tattersalls’a giden Türk Atçılar arasında. Satıştan bir gün önce akşam Serdal Adalı, Murat Kadaifçioğlu’na “Katalogdan bir kısrak beğendim, bunu sana yarın mutlaka alacağım” diyor. Murat Beyin “neden olmasın” diye cevap veriyor. Ertesi gün kısrak satışın ringe 3’üncü sırada çıkan ismi… İki atçı da müzayede salonundaki yerlerini alıyorlar. Serdal Adalı ve bir başka alıcı karşılıklı vurarak ilerliyorlar. Kısrak 12.000 Gns’e yabancı alıcıdayken Serdal Bey 1.000 Gns daha vuruyor ve sonrasında başka artırım olmayınca kısrak Serdal Adalı’da kalıyor. Sonrasında kendi aldığı atlarla beraber Türkiye’ye getiriyor. Tattersall’un resmi sitesinde kısrağın sahibi doğal olarak hala Serdal Adalı görünüyor. Gerçekte ise kısrak alındığı ilk andan itibaren Murat Kadaifçioğlu’nun…
İşte alınış hikayesi böyle olan Adhaaba’nın yurt dışında start almış 3 yavrusu var ve bunlardan 2’si yarış kazanmayı başarmış. Bunların içerisinde en iyi performanslı olanı Avonbridge’den verdiği Miss Velocity isimli dişi safkan. 18 kez start alan Miss Velocity 3 birinilik, 5 ikincilik ve 2 kez de üçüncülük elde ederken 39.576 £ kazanç elde etmiş. Kısrağın El Conquerador dışında ülkemizde 4 ve 5 yaşlarında 2 yavrusu daha var ancak bunlardan sadece El Gringo 1 kez start alabilmiş. Bu sene 2 yaşlı tayı ise Powerscourt isimli aygırdan verdiği Power of Darkness isimli doru dişi tayı ise henüz start almadı. 

Son DüzenlenmeSalı, 10 Eylül 2013 12:24

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık