Menu

STORM CAT Hattı Kentucky Derby'de İlk Defa Kazanmaya Çok Yakın Özel

Bu yıl 144.cüsü koşulacak ve dünyanın en prestijli at yarışlarından biri olan Kentucky Derby de start alan tayların içinde 3-1 favori oluşu ile Justify öne çıkarken, onun ardından da Mendelsshon 5-1 oranı ile Justify’nin rakibi olarak gösteriliyor.

Bu iki tayın birbirine yakın oranlarda favori oluşları dışında bir başka özelliği ikisinin de babasının Scat Daddy oluşudur. Dolayısı ile bu iki taydan biri kazanırsa, hatta muhtemellerdeki gibi bir performans gösterip ilk iki sıraya yerleşirlerse yakın geçmişte yaşamını yitiren babaları için büyük bir prestij oluşturacaklar. Yine de bu tip bir performans, sadece babaları Scat Daddy’i onore etmekle kalmayacak, Storm Cat hattının Kentucky Derby hasretine de son vermiş olacak. 1983 doğumlu aygır, çok başarılı bir aygırlık kariyeri geçirmekle birlikte, bugüne kadar ne oğulları, ne de onun soyundan gelen hiçbir at Kentucky Derby’i kazanmayı başaramadı.

1999 yılında oğlu Harlan’ın yavrusu Menifee, Charismatic’in ardında ikinci oldu. İşin ilginç bir tarafı da koşunun birincisi ve ikincisi iki atın da Storm Bird hattından gelmesi idi.

2004 Kentucky Derby de çok popüler bir at olan Smarty Jones kazanırken, ikincilikte Storm Cat’in oğlu Tale Of the Cat temsilcisi Lion Heart vardı. Bu vesile ile ülkemizde görev yapan aygırlar içinde iki Kentucky Derby galibi olduğu gibi, iki kez de bu değerli klasikte ikincilik elde etmiş isimler olduğunu hatırlatalım.

2006 yılına gelindiğinde Kentucky Derby de kazanan Barbaro’nun ardında ikincilik eden Bluegrass Cat de Storm Cat oğlu idi.

Aradan dokuz yıl geçtikten sonra 2015 yılında Storm Cat hattından bir isim daha Kentucky Derby de ikincilik elde etti. Belki birinciyi geçmesi mümkün değildi, zira kazanan American Pharoah, Triple Crown yolunu açıyordu kendine. Yine de 2015 ikincisi Firing Line’nin babası Line Of David’in, 2004 Kentucky Derby ikincisi ve sonramızda ülkemizde de aygırlık kariyeri olan Lion Heart oluşu dikkat çekici idi, özellikle bizler için…

Velhasıl bir çeyrek asırdan fazladır Storm Cat ve onun hattından gelen aygırların hiçbir temsilcisi geçen yıl itibari ile bu önemli klasiği kazanamadı ve kazanmaya ilk kez bu kadar yakın gibiler.

Yine de aygır olarak olmasa da Kentucky Derby galiplerinin kısrak baba hatlarında Storm Cat izlerini Nyquist ve American Pharoah gibi bu önemli klasiğin son üç yıl galiplerinde, ikisinin soy ağaçlarında görmek mümkün.

 

 

@ Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

 

 

Son DüzenlenmePerşembe, 03 May 2018 16:36

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık