Menu

Dişi Tay Deneme’de Zafer VALENCIA’nın... Özel

3 Yaşlı Dişi İngiliz taylarının Kısrak ve Gazi Koşuları öncesi en önemli mücadelesi ve aynı zamanda Triple Crown’un da ilk ayağı olan G1 Dişi Tay Deneme Koşusunu, Celal Tekdoğan'ın sahibi ve yetiştiricisi, Metin Tekdoğan’ın ise antrenörü olduğu Valencia (3y dd Mendip – Lunarat, Royal Abjar), jokeyi Ahmet Çelik ile bugüne kadar Dişi Tay Deneme Koşularında elde edilmiş en iyi derece olan 1’34”03 ile kazandı.

13 Mayıs 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 550.000 TL ikramiyeli mücadelede ikinciliği Peri Lina (Falco) elde ederken, koşudan Grayamazon (After Market) üçüncü, Şeker Hanım (Victory Gallop) ise dördüncü olarak ayrıldı. 

Yüksek bir tempoda başlayan ve devam eden mücadelede son düzlüğe 8’inci sırada çıkan Valencia, 300’de kamçısını eyer altında çıkartan tecrübeli jokeyi Ahmet Çelik ile sonlarda farkı 1 boya çıkartarak birinciliğe uzanırken, kariyerinin 9’uncu yarışında 7’nci birinciliğini elde edip ilk G1 galibiyetine imza atmış oldu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, kazanan safkanın sahibi Celal Tekdoğan'a kupasını, Kulübümüz Başkanı Serdal Adalı verdi. VALENCIA isimli safkanın antrenörü Metin Tekdoğan plaketini, TJK Genel Saymanı Adil Mert Kaya'dan alırken, jokey Ahmet Çelik'e ise plaketini Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk verdi. Törene, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk, Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner ile Faruk Tınaz ve Murat Kadaifçioğlu da katıldı.

MENDIP temsilcisi…

Valencia’nın babası; at sahibi ve yetiştirici Tuğban İzzet Aksoy tarafından 2013 yılında satın alınarak ülkemize getirilen ve ilk aşımlarını 2014 yılında gerçekleştirip bu sene ikinci jenerasyon tayları start almaya başlayan Mendip (Harlans Holiday – Well Spring, Coronado’s Quest)’dir.

G3 Al Maktoum Challenge Round 1, G3 Burj Nahaar Stakes ve G2 Al Maktoum Challenge Round 2 galibi olan Harlans Holiday temsilcisi aygırın, bugüne dek start alan 42 yavrusundan 18’i yarış kazanmayı başarmış, 2’si ise Black Type performans sergilemiştir.

Annesi MAKALE’nin kardeşi…

Valencia’nın annesi; yarış kariyeri boyunca 3 yarış ve 87.500 TL ikramiye kazanan Lunarat (Royal Abjar)’dır. KV-6 ikinciliği bulunan ve G3 galibi Makale ile anneden kardeş olan kısrağın şu ana dek yarış pistlerinde start alan yavrularından Sawyer (Dai Jin) 9, Valencia (Mendip) 7 ve Berbatov (Native Khan) ise 2 yarış kazanmıştır.

Son DüzenlenmeSalı, 15 May 2018 08:29

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık