Menu

Anneler Günü Koşusu'nu FALEZ Kazandı Özel

Anneler Günü münasebetiyle İstanbul Veliefendi Hipodromunda 13 Mayıs 2018 Pazar günü koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus çim pistte 1600 metre mesafeli ve 385.000 TL ikramiyeli G1/DHT/D koşuyu, Selma Gülerce'nin sahibi ve yetiştiricisi, İbrahim Bekiroğulları’nın ise antrenörü olduğu Falez (5yş ak Turbo – Belkıs, Thunder Tiki), jokeyi Akın Sözen ile 1’44”66’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Son virajı kolay bir tempoda üçüncü olarak dönen ve 400’den sonra arttırdığı temposu ile rakiplerine üstünlük sağlayan Falez’in ardında ikinciliği sonlardaki güçlü atakları ile Gözyaşı Gecesi (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden Patroniçe (Turbo) üçüncü, Kınalı Kuzu (Caş) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Daha önce G3 birinciliği bulunmasına rağmen ilk kez G1 galibiyeti yaşayan Falez, kariyerinin 16’ıncı yarışında 9’uncu birinciliğine imza atarken Akın Sözen ile de 5’inci kez finişi önde geçti.

Koşunun ardından Şeref Tribününde düzenlenen kupa töreninde, kazanan atın sahibi adına Eren Adalı'ya kupasını Türk Anneler Derneği Başkanı Gül Baysal verdi. Türk Anneler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Leman Varnacı, safkanın antrenörü adına Engin Bekiroğulları'na plaketini verirken, jokey Akın Sözen ise plaketini Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı Başkan Yardımcısı Şule Berker'den aldı. Törene, TJK Yönetim Kurulu Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, Eski Başbakanlarımızdan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz ile davetliler de katıldı.

TURBO temsilcisi…

Falez’in babası, yarış hayatı boyunca start aldığı 31 yarışın 28’inden galibiyetle ayrılan, 7 kez G1 galibiyeti elde etmiş, Enternasyonal yarış galibi efsane Arap atı Turbo (Rikardo)’dur. İlk jenerasyon tayları 2015 yılında koşmaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 179 temsilcisinden 131’i yarış kazanmayı başarmış, bunların içerisinde G1 galipleri Gürsu, Falez ve Madrabaz başta olmak üzere 24’ü Black Type performans sergilemiştir.

Annesi G3 Galibi…

Falez’in annesi, 2002-2007 yılları arasında aynı ekürinin forması altında 78 kez start alıp 17 yarış kazanan Anadolu Tarım İşletmesi yetiştirmesi Belkıs isimli kısraktır. G3 Hazım Rıza Gözlükçü Koşusu galibi olan kısrak, koştuğu dönemde 760.260 TL kazanç elde etmiştir.

Yarış pistlerinde bugüne dek 6 yavrusu start alan kısrağın tüm yavruları yarış kazanmayı başarmış, bunların içerisinde Falez ve Akhun 9’ar birincilik elde etmiştir. Belkıs’ın start alan yavrularının dışında bu sene 3 yaşlı olarak yarış hayatına başlaması beklenen Turbo’dan Asteroid isimli bir erkek tayının ile yine Turbo’dan 2 yaşında bir erkek ve Deha’dan 1 yaşında bir erkek tayı daha bulunmaktadır.

 

Son DüzenlenmeSalı, 15 May 2018 08:30

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık