Menu

Hasan Adalı Kupası MISS HELİN ‘in… Özel

1980 yılında atçılığa başlayan, 1992'de TJK Asli Üyesi seçilen ve 2006 yılında 77 yaşındayken vefat eden merhum Hasan Adalı anısına 13 Mayıs 2018 Pazar günü düzenlenen KV-8/S/D koşuyu, Remzi Ayyıldız’a ait, Onuralp Mehmet Kurt tarafından yetiştirilen ve İbrahim Bekiroğulları tarafından antrene edilen Miss Helin (4yş dd Bin Ajwaad (IRE) – Golden Victory, Acclamation), jokeyi Özcan Yıldırım ile 1’34”82’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

1600 metre çim pistte mesafede gerçekleşen koşuda, 2017 yılının Kasım ayında ikinci olduğu A2 Ayasofya Koşusu'nda sonra ilk kez start alan Misae (Unaccounted For) ikinciliği elde ederken, mücadeleden Flashing Girl (Luxor) üçüncü,  2017 yılının Ağustos ayından bu yana koşmayan geçtiğimiz yılın Kısrak Koşusu galibi Tarsus Beyazı (Banknote) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Kariyerinde G1 Dişi Tay Deneme ve G2 Nene Hatun Koşuları birinciliği bulunan Miss Helin, 12’inci startında 6’ıncı birinciliğini elde ederken kazancını da 1.063.500 TL’ye yükselterek Milyonerler Kulübünün yeni üyesi oldu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi Remzi Ayyıldız'a kupasını Şevki Adalı verdi. Törene, TJK Başkanı Serdal Adalı, Genel Sayman Adil Mert Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Göktürk ve Hakan Yücetürk, Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, TJK Eski Başkanlarından Ömer Faruk Girgin, TJK Asli Üyeleri Fahri Narmanlı, Orhan Tanatar, Can N. Güven, Alaattin Çoban, A. Melih Kura, Nişan Arek Kuyumciyan ve Faruk Tınaz ile Adalı Ailesi de katıldı.

BIN AJWAAD temsilcisi…

Miss Helin’in babası, ülkemizde uzun mesafeli koşularda başarılı olan temsilcileri ile tanınan Bin Ajwaad’dır. G1 Prix de L’Arc de Triomphe galibi olan babası Rainbow Quest,yarışkariyeri boyunca Bob Back, El GranSenor, Darshaan, Lear Fan, Sadler’s Wells gibi şampiyon safkanlara karşı koşmuştur. G1 2000 Guineas ’i üçüncü, G1 Poule Dessai Des Poulains’i ise ikinci olarak tamamlayan Bin Ajwaad’ın ülkemizde bugüne dek 435 yavrusu start almış, bunların 236’sı yarış kazanmayı başarırken, Gazi Koşusu galibi Inspector başta olmak üzere 39 yavrusu Black Type performans sergilemiştir.

Annesi maiden…

Miss Helin’in annesi, 7 koşuluk kısa yarış hayatı boyunca hiç yarış kazanamayıp sadece Şartlı-5 bir koşuda ikincilik elde edebilen Golden Victory (Acclamation)’dir. At sahibi ve yetiştirici Mehmet Kurt’un 2006 yılı Tattersalls satışlarından aldığı Golden Country’nin karnında Türkiye’ye gelen ve ülkemizde doğan kısrak, haraya alındıktan sonra ilk olarak 29 kez start alıp 1 yarış kazanabilen Prensesırmak (Cuvee)’ı doğurmuş, ardından Bin Ajwaad isimli aygırdan Miss Helin’i vermiştir. Kısrağın bu sene 2 yaşlı olarak start alması beklenen Sea And Victory isimli Cardinal Pioneer’dan bir dişi tayı, yine aynı aygırdan 1 yaşında bir dişi tayı ve 2018 yılında Bushranger’dan doğan bir dişi yavrusu daha bulunmaktadır.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 14 May 2018 15:44

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık