Menu

Tarım Bakanlığı Koşusunda Jokeylerin Yarışı Özel

At yarışlarında bazı atlar, bazı jokeylerle özdeşleşmiştir adeta, yakın tarihimizde bu konuma vereceğimiz örneklerden biri de Albatur ve onun başarılı jokeyi Kadir Altınöz’dür.

Albatur’u, Albatur yapan en önemli başarılarından biri de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koşusunu beş sene içinde ikişer kez üst üste olmak üzere toplamda 4 kez kazanmasıdır.

1982 ile 1986 yılları arasındaki bu periyotta araya giren tek at olan Bodrum’a da Kadir Altınöz’ün binmesi ilginç bir nottur ayrıca...

Uzun yıllar Suudi Arabistan at bindiği için Hacı lakabı ile anılan Abdül Kadir Altınöz, bu önemli koşuyu ilk defa 1977 yılında Gazel 13 ile kazanmıştı.

Daha sonra 1981 yılında Albatur’un tam kardeşi Umut 2 ile ikinci defa kazandığı göz önüne alındığında, 1981 ile 1986 yılları arasında tam altı kez üst üste kazanmak gibi çok özel bir rekorun sahibi oldu.

Hacı Kadir, 1992 yılında bu önemli koşuyu Tırpan ile kazandığında 8 birinciliği ile çok önemli bir başarıya sahip olmuştu ve rekoru kolay kolay kırılmayacak gibiydi.

Sonraki yıllarda Selim Kaya 2000 ve 2001 yılında Ağa Karaca ve Odinhan ile kazandıktan sonra, Albatur torunu Kafkaslı ile üst üste dört sene kazanmayı başarıp, ardına gelen sene de Onurkaan ile kazanınca bu klasik de birincilik sayısını yediye çıkardı ve Hacı’yı yakalamasına bir yarış kaldı.

Ama Selim Kaya gibi bu koşularda başarılı olan bir isim daha vardı ve Halis Karataş, Selim Kaya’nın Kafkaslı ile birincilik serisine başladığı yıl olan 2006’nın hemen bir yıl öncesinde Özgünhan ile kazandığında o da bu koşuda birincilik sayısını yediye çıkarmıştı zaten.

1990 Balık, 1994 Kan Can San, 1996 ve 1997 Yavuzhan, 2002 Tamerinoğlu, 2004 ve 2005 yılında Angora ve Özgünhan, Halis’in bu koşuda birinciliğine katkı yapan atlardı.

Halis Karataş 2005 yılında kazandıktan sonra sadece bir yarış kazansa dahi Kadir Altınöz’ün rekoruna ortak olabilecekken, bu koşuda aynı sayıda birinciliği olan Selim Kaya da, 2013 ile 2017 yılları arasında tam beş yıl bu yarışa ambargo koyan Karaüzüm’ün jokeyi Ahmet Çelik’in 2015 yılında binememesi ile bir kez daha şans yakaladı ve bu koşuda birincilik sayısını sekize çıkarıp Hacı Kadir’in rekoruna ortak oldu.

Halis Karataş’ın en son kazandığı at olan Özgünhan’ın geçen yıllar içinde aygırlık kariyerindeki temsilcisi Altıncı His, 2018’de kazanan isim olurken, aradaki 12 yıllık sürede Halis Karataş’ın bir kez dahi kazanamaması şüphesiz yarışçılığımızın ilginç notlarından biridir.

Bakalım Halis Karataş bu yıldan sonra bir kez daha kazanıp Selim Kaya ve Kadir Altınöz’ün rekorlarına ortak olabilecek mi? Şüphesiz bu şansı var ama Selim’in de kazanıp aradaki farkı arttırma şansı da var. İki kıymetli jokeyimizin de başarılarının devamını diliyoruz.

Son DüzenlenmePazartesi, 28 May 2018 11:48

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık