Menu

THOR’u fena kızdırmışlar…!

4 Ekim Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Dumlupınar Koşusu'nu (G2/DHÖ) Cüneyt Çalıcıoğlu’nun sahibi olduğu ve Bahattin Dağ’ın antrenörlüğünü üstlendiği THOR (Odinhan – Esra Sultan, Tunca), jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1’33”82’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı. Dört ve yukarı yaşlı 10 Arap atının katıldığı çim pistteki 1400 metre mesafeli ve 147.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda TOZAN (Sağanak) ikinciliği elde ederken, mücadeleden YÜREKKAYA (Bilgin) üçüncü, EŞREFBEY (Sağanak) ise dördüncü olarak ayrıldı.
% 61 Birincilik yüzdesiyle koşuyor…!
3 yaşlılığında start almayan ve yarış hayatına 4 yaşlı olarak 16 Ocak günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı koşuyu kazanarak başlayan THOR’u, son kez geçildiği SAAYSD koşusunda fena kızdırmış olmalılar ki, safkan kariyerinin 13’üncü startında 8’inci birinciliğini adeta gezintiye çıkmışçasına çok kolay bir şekilde tuta tuta elde ederken ilerisi içinde son derece olumlu mesajlar verdi. % 61 gibi son derece parlak bir birincilik yüzdesine sahip olan 4 yaşındaki al erkek safkan, son olarak 30 Ağustos günü katıldığı çim pistte 1900 metre mesafeli Murat Yazıcı Koşusu’nu (KV-8) jokeyi Selim Kaya idaresinde kazanma başarısı göstermişti.
Odinhan’ın oğlu…
Thor’un babası, yarış hayatı boyunca 23 kez start alıp 13 kez fotoya önde giren TBMM (G1), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (G1) ve Çanakkale Zaferi (G1) koşuları galibi şampiyon safkan ODİNHAN (Özgün)’dır.  2001 yılında TSK Koşusu ikinciliği sonrası sakatlanıp yarış hayatı son bulan safkanın haraya alındıktan sonra ilk tayı 2006 yılında start almış ve o günden bu yana piste çıkan 169 yavrusundan 89’u yarış kazanmayı başarmıştır. Aygırın en iyi temsilcilerinden bazıları; GELİBOLU, THOR, SARUS, MOHAÇ, BAHTIŞAHANE ve KENANBEY’dir.
Annesi GELİBOLU’nun kız kardeşi…
Thor’un annesi, 19 kez start alıp 1 birincilik, 1 ikincilik ve 3 kez de üçüncülük elde eden ESRA SULTAN (Tunca)’dır. Annesi Altıngül vasıtasıyla Gelibolu gibi bir şampiyonun yanı sıra Sarus ve Mohaç ile de anneden kardeş olan kısrağın bugüne dek yarış pistlerinde 6 yavrusu start almış, Thor’un dışlındaki bu beş safkandan Adanus (Haberbatur) 10, Amanos (Haberbatur) 2, Daphne (Rikardo) 2 ve Tango (Rikardo) 1 yarış kazanmıştır.
Son DüzenlenmeCumartesi, 05 Ekim 2013 14:50

1 yorum

  • Murat
    Murat Cumartesi, 05 Ekim 2013 19:14 Yorum Linki

    Kesinlikle bir Şampiyon değil muhtemelen sorunları var ve nüksetmedikçe bu tip önemli yarışları kazanacaktır. Ancak kesinlikle Cumhuriyet Koşusu'na göz kırptığına inanmıyorum.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık