Menu

ELEVATO kaldığı yerden devam ediyor…

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Milli Futbolcu ve TJK Asli Üyesi Reha Eken anısına 4 Nisan Cuma akşamı İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen (KV-7/Dişi) koşuyu, Necati Demirkol’un sahibi olduğu, Rasim Tetik’in menajerliğini, Zülfikar Güneli’nin ise antrenörlüğünü üstlendiği 4 yaşındaki doru kısrak ELEVATO (Kaneko – Zeynep Hanım, Distant Relative), jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1’24”16’lık bir derece gerçekleştirerek kazandı. Kum (sentetik) pistte 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 4 ve yukarı yaşlı 6 İngiliz kısrağı katıldı. Birincilik ikramiyesi 62.500 TL olan koşuda ikinciliği MY SECRET (Zanjero) elde ederken, mücadeleden  MY DAUGHTER (Unaccounted For) üçüncü, DELATIERRA (Bosporus) ise dördüncü olarak ayrıldı. 
5 Ay aradan sonra kazandı…
29 Aralık 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı Şartlı 1 koşuyla yarış hayatına başlayan ELEVATO, kariyerinin 15’inci startında üst üste 2’nci, toplamda ise 5’inci birinciliğini elde etti. Yaklaşık 5 ay kadar ara verdikten sonra bu yılki ilk startından galibiyetle ayrılan kısrak, son olarak 2 Kasım 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı çim pistte 2400 metre mesafeliSantalin Koşusu’nu (A2) jokeyNurettin Şenidaresinde kazanma başarısı göstermişti.
Babası KANEKO…
Elevato, Erkek Tay Deneme (G1) galibi ve Gazi Koşusu (G1) ikincisi KANEKO’nun oğludur. Yarış hayatı büyük başarılarla dolu ve Dubai’de de start almış nadir safkanlarımızdan biri olan Kaneko, 2007 yılında haraya alınmıştır. İlk jenerasyon tayları 2010 yılında start alan aygırın bugüne dek 58 tayı start almış, bunların 41 tanesi yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları toplam 170 yarış kazanan safkanın aygır kazancı ise 9 Milyon TL’nin üzerindedir. Aygırın Elevato dışındaki en başarılı yavrularından bazıları; başta Dişi Tay Deneme (G1) galibi Şeker Remziye olmak üzere Temelhan, Zilcihan, Zincirkıran ve Valderema’dır. 
Annesi 2 yarış galibi…
Elevato, yarış yaşamı boyunca 19 kez start alıp 2 birincilik elde ederken 5 kez de tabela yapan ZEYNEP HANIM’ın kızıdır. “Distant Relative – Sweet Surrender” orijinli kısrak, 2008 yılında haraya alınmış ve ilk tayını 2009 yılında doğurmuştur. Adios Madre (Divine Light) isimli bu ilk tayı yarış hayatının ilk yarışını kazanmayı başarmış olsa da, sonraki süreçte parlak bir performans sergileyememiştir. Elevato kısrağın yarış pistlerinde start almış ikinci tayıdır.
KANEKO/DISTANT RELATIVE uyumu ve HYPERION…
Elevato’nun pedigrisi, Dişi Tay Deneme (G1) Koşusu galibi harika kısrak ŞEKER REMZİYE’nin pedigrisine çok benziyor. Her iki kısrakta bir Distant Relative kızı ve her ikisinin de babası Kaneko… Bu pedigrilerdeki Kaneko/Distant Relative uyumu hayli dikkat çekici. Ayrıca her iki kısrağın anneannelerinin babası da HYPERION’a uzanan bir kan hattına sahip…
Son DüzenlenmeCumartesi, 05 Nisan 2014 10:06

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık