Menu

HALİÇ Koşusu hakem kararı ile DON DESTELLO’nun…

2014 yılı Gazi Koşusu Festivali’nin ilk gününde koşulan tek G1 koşu olmasının yanı sıra bu mesafede 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarının start aldığı tek G1 mücadele olan Haliç Koşusu’nu, (G1) Selma Gülerce’nin sahibi olduğu ve Mehmet Tekcan’ın antrenörlüğünü üstlendiği Don Destello (Mountain Cat – Gradiva, Grand Slam), jokeyi Selim Kaya ile kazandı. 4 ve yukarı yaşlı 8 safkan İngiliz atının katılımıyla, çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen 350.000 TL ikramiyeli bu önemli koşuda ikincilik El Conquerador’un (Okawango) olurken, mücadeleden Invıncıble Son (Orpen) üçüncü, hakem kararı ile birinciliği iptal edilen Astorya (Sri Pekan) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Don Destello için koşunun bitiriş derecesi 1.36.01 olurken, koşuda farklar Boyun-1/2 Boy-1,5 Boy şeklinde oluştu.
Koşuyu kazanan atın sahibi adına Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi Gülnur Gülerce’ye kupayı Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı takdim etti. Şeref tribününde gerçekleştirilen törende, koşuyu kazanan atın antrenörü Mehmet Tekcan’a plaketini TJK Genel Sekreteri Osman Hattat verirken, jokey Selim Kaya plaketini TJK Yönetim Kurulu Üyesi H. Turgut Alakuş’un elinden aldı. Törene, koşuyu kazanan safkanın sahibi Selma Gülerce de katıldı.
ASTORYA kazanmıştı…
Baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan Haliç Koşusunda fotoya önde giren safkan aslında Astorya olmuştu. Virajı iyi yerde dönen ve düzlük başında aldığı liderliği son metrelere kadar koruyarak harika bir performans sergileyen safkan, son metrelerde dışarıya doğru gelerek rakiplerine faul yapmış olması nedeniyle birinci bitirdiği yarışta dördüncülüğe atıldı. Bu tür faullerde genelde performansa dayalı kararları ile bildiğimiz İstanbul Komiserler Kurulunun bu defa standartlarının aksine bir karar vererek sonuç değişikliğine gitmesi camiada şaşırtıcı bir karar olarak değerlendirilirken, çekilen protestonun diğer safkanların ilgilileri tarafından değil, Komiserler Kurulunun kendisi tarafından resen çekildiği öğrenildi.
Önce (G2), şimdi de (G1)…
2 yaşlılığında start almayan ve yarış hayatına 10 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı koşuyla başlayan DON DESTELLO, kariyerinin 16’ıncı startında ilk G1 galibiyetini elde ederken, toplam birincilik sayısını ise 5’e yükseltti. 4 yaşındaki doru erkek tay, son olarak 17 Mayıs günü 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda katıldığı çim pistte 1600 metre mesafeli Adnan Menderes Koşusu’nu (G2) bugünkü jokeyi Selim Kaya idaresinde kazanma başarısı göstermişti.
El Conquerador’un sahibi yetiştirdi!
Don Destello bu yarıştaki rakiplerinden El Conquerador’un sahibi Murat Kadaifçioğlu tarafından yetiştirilmiştir. Don Destello’nun babası Mountain Cat olup annesi Grand Slam kızı Gradiva’dır. Mountain Cat kariyerinde 2005 yılı lider aygır, 2004, 2009, 2010 yılları lider iki yaşlı tay babası ve 2013 yılı lider kısrak babası olmuştur. Don Destello’nun annesi Gradiva, Mr.Prospector’un oğlu Grand Slam ile Night Shift kızı Ascension’dan olmadır. Ascension 1998 doğumlu olup Fransa’da (G2) Prix D’Astarte, (G3) Prix Du Calvados koşuları galibidir. Kısrağın Macau’da koşan yavrusu 1700 metrede G1 Star Of The Sand Koşusu’nu kazanmıştır.
Son DüzenlenmeSalı, 01 Temmuz 2014 14:43

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık