Menu

STAVE JOBS sınıf atladı…!

20 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu yine birbirinden önemli koşulara ev sahipliği yaptı. Günün ilk kupalı mücadelesi olan ve M. Kemal Karamehmet anısına düzenlenen (KV-8) koşuyu Abdullah Avcı’nın sahibi olduğu ve antrenörlüğünü Sabri Bektaş’ın üstlendiği Stave Jobs (Always A Classic – Rose Du Pays, Anshan)  jokeyi Deniz Yıldız ile kazandı. Çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 3 ve yukarı yaşlı 8 safkan İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 78.000 TL olan koşuda ikinciliği  Selim Kaya idaresindeki Yaramaz Çocuk (Perfect Storm) elde ederken, dış kulvara yakın yaptığı hücumlar ile Sarılar Runner (Okawango) üçüncü, emektar safkan Deha (Mountain Cat) ise dördüncü oldu. Kariyerinin en önemli başarısına ulaşan Stave Jobs için koşunun bitiriş derecesi 1.38.84 olurken, koşuda farklar 1,5 Boy-Boyun-1,5 Boy şeklinde oluştu. 
Koşuyu kazanan atın sahibi adına TJK Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Atığ’a kupayı, merhum Mehmet Kemal Karamehmet’in kızı Neslihan Karamehmet Yılmaz verdi. Şeref tribününde düzenlenen kupa törenine; TJK Genel Sekreteri Osman Hattat, Muhasip Üyesi Dr. Ender Aydıner, Yönetim Kurulu Üyesi Can N. Güven, TJK Asli Üyesi M. Doruk Yılmaz ile Karamehmet Ailesi ve davetliler katıldı.
Son 3 ayda fırtına gibi esti…
2 yaşlılığında start almayan ve yarış hayatına 11 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı koşuyla başlangıç yapan Stave Jobs, kariyerinin 15’inci startında 4’üncü birinciliğini elde etti. 4 yaşındaki al erkek safkan, son olarak 30 Mayıs günü katıldığı çim pistte 1900 metre mesafeli Handikap 16 koşuyu bugünkü jokeyi Deniz Yıldız idaresinde kazanma başarısı göstermişti. 
Özellikle Nisan ayında yaşanan sahip değişikliğinden sonra adeta sınıf atlayan ve o güne dek hiç yarış kazanamamışken, son 3 ay içerisinde 4 birincilik ve 2 ikincilik elde ederek toplam kazancını 248.300 TL’ye çıkartan Stave Jobs, M.K. Karamehmet Kupası Koşusunda ortaya koyduğu performans ile Grup yarışlarda bile söz sahibi olabilecek duruma geldğini gösterdi.
ALWAYS A CLASSIC’in oğlu…
At Sahibi ve yetiştirici Süha Ülgen tarafından yetiştirilen Stave Jobs ülkemizde 1999 Yılında haraya alınan Always a Classic (CAN)’in oğludur. Aygırın bugüne dek 314 yavrusu start almış, bunların 183 tanesi toplamda 591 birincilik elde etmiştir. Çok sayıda grup galibi yavru veren aygırın en başarılı temsilcilerinden bazıları Mahalle Çocuğu, Moon Khan, Take It Easy, Negresco, Red Zeppelin, Obiwan, Radikal Prens ve Sigar’dır.
Anneden DIDYME’in kardeşi…
Stave Jobs’un annesi bir Anshan kızı olan Rose Du Pays’dir. Yarış kariyeri olmayan ve start almadan haraya gönderilen kısrak bugüne dek yarış koşma yaşında 6 yavru vermiştir. Kısrağın Stave Jobs dışındaki en başarılı yavrusu, 5 birinciliği ve 245.350 TL kazancı bulunan 5 yaşındaki Didyme (Red Bishop) isimli safkandır.  
Son DüzenlenmePazartesi, 21 Temmuz 2014 16:36

1 yorum

  • Ergün Tetik
    Ergün Tetik Salı, 22 Temmuz 2014 01:01 Yorum Linki

    Sihirbaz jokey varsa sihirbaz antrenör de olurmuş.Bu at bize bunu gösterdi.Tebrikler sabri Bektaş.Sende bundan sonra sihirbaz antrenör olarak yerini alacaksın. Nice yarışlarda kazanmak dilegiyle. Saygılarımla

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık