Menu

Kocaeli Komiserleri ERHAN YAVUZ’a 60 gün ceza istedi!

Bugün Kocaeli’nde koşulan 3. Koşuda 1 numara ile start alan ve yarışı bir burun farkı ile ikinci tamamlayan Bishamon isimli safkanın jokeyi Erhan Yavuz, Kocaeli Komiserler Kurulu tarafından “60 gün at binmeme cezası verilmesi kanaatiyleYüksek Komiserler Kuruluna sevk edildi. Kurul aynı zamanda Yavuz’un cezası kesinleşinceye kadar tedbiren at binmesini de yasakladı. Kocaeli Komiserler Kurulu tarafından verilen cezada şöyle denildi “1 numarayla kayıtlı olarak koşan BİSHAMON isimli atın bincisi Erhan YAVUZ, atını koşuyu kazanmak amaç ve çabası ile koşturmayarak, yarış dürüstlüğüne aykırı davranış sebebiyle ifadeye çağırılmış ve 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 12. maddesinin 2.fıkrası uyarınca 60 gün süre ile tribün ve eklentiler dışında, yarışlar ilgi yer ve tesislere girmekten men ayrıca 184 TL para cezası ile cezalandırılması kanaatiyle Yüksek Komiserler Kuruluna sunulmasına ve ihtiyati tedbir olarak cezasının 23.012015 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilmiştir.”
Nasıl kaybetti…!
Yaklaşık 3 ay kadar ara verdikten sonra ilk olarak 31 Aralık Çarşamba günü Kocaeli’nde at binmeye başlayan Erhan Yavuz, Bishamon ile starttan iyi bir çıkış yaptıktan sonra süratli başlayan yarışı en geride takip etmeye başladı. İlk viraj dönülürken en geride yer alan Bishamon karşı düzlükte de pozisyonunu korudu. 1000 Startına gelinirken jokeyinin hafif teşviki ile yürümeye başlayan safkan, son 800’ü 1, son 600’ü ise 3 atı geride bırakarak 5’inci sırada geçti. Son viraj dönülürken temposunu arttıran Bishamon düzlüğe 2’nci sırada çıktı. Bu metreden sonra öndeki Asafhan ile farkı her metrede ve üstelik çok kolay bir tempoda kapatan safkan, rakibinin biraz dışarı açılması nedeniyle orta kulvarı tercih eden jokeyi ile son 200’de rakibini tutarak yakaladı ve ona kolay bir şekilde hakim olacak bir görüntü sergiledi. Bu metrelerde geriden gelebilecek başka bir tehlikenin olup olmadığını kontrol etmek amacıyla arkasına bakan Erhan Yavuz, hemen yanında jokeyi sopayla çalışan rakibini kısa bir sprint ile son metrelerde geçmeyi hedeflediyse de, bunu başaramadı ve yan yana gelince hırslanan rakibinin aynaya yakın hamlelerine cevap veremeyerek koşuyu bir burun farkı ile kaybetti. 
Yarışseveler isyan etti…!
Son 200’de göründüğünün aksine koşunun farklı bir sonuçla bitmesi ile birlikte Bishamon üzerine müşterek bahis oynayan yarışseverler sosyal medyada adeta çılgına döndüler… Bu denli usta bir jokeyin ve bu denli kolay giden favori bir safkanın yarışı bu şekilde kaybetmesine isyan eden yarışseverlerden jokey Erhan Yavuz’a tepki yağdı… Bazı Yarış Yazarları ve bir grup yarışsever “Hata var ama kasıt yok” şeklinde yorumlarda bulunsalar da, bu yorumlar yarışseverlerin genelini tatmin etmedi ve Erhan Yavuz’un yarışı kasıtlı olarak kaybettiği görüşü savunuldu…
Kasıt var mıydı!
Biz Yarış Dergisi olarak Erhan Yavuz’un yarışı kaybetmiş olmasında asla bir kasıt olmadığını düşünüyoruz. Bir süre ara veren ve sonrasında yeniden pistlere dönen başarılı jokeyin,  31 kere bindiği ve çok iyi tanıdığı bir at olduğu için Bishamon’a risk alarak çok fazla güvendiğini ve yarışı bunun için kaybettiğini düşünüyoruz. 
Ülkemizde özellikle son 20 yıldır üst düzeyde at binen jokeylerin “yarışı kaybetmek” veya yarışsever tabiriyle “kayba koşmak” maksadıyla at bindiğine şahit olmadık. Daha küçük hipodromlarda, daha acemi biniciler tarafından gerçekleştirilen bazı münferit olaylara şahitlik ettiysek de, bunların sayısının gerçekten son derece az olduğunu ve özellikle ilerleyen teknoloji neticesinde arttırılan kamera sayıları sayesinde, bu tarz girişimlerin engellenilmesinde büyük mesafeler alındığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Gelinen son noktada yarışseverlerin büyük bölümü artık yarışları bir Komiser veya bir atçı gözüyle çok rahat seyredebiliyor. Hal böyleyken camianın ve yarışseverlerin adeta “gözüne soka soka” bu tarz kötü niyetli bir davranışın sergilendiğini düşünmek çok fazla gerçekçi değil. Bize göre Bishamon’un yarışı kaybetmesi noktasında yarışsevelerin Erhan Yavuz’un binişini hatalı, ciddiyetsiz veya lakayt bulmaları anlaşılabilir bir tepkidir ve doğaldır ama “kayba koştuğu” yönündeki eleştiriler, bugün olduğu gibi sağduyulu pek çok yarışsever tarafından da kabul görmemiştir.
Son kararı YKK verecek…
Kocaeli Komiserler Kurulu açıklanan rapora göre Erhan Yavuz’a “atını koşuyu kazanmak amaç ve çabası ile koşturmayarak, yarış dürüstlüğüne aykırı davranış sebebiyle” ceza vermiş durumda. Kurul, yaşanan olay nedeniyle Tüzüğün ilgili maddeleri uyarınca Erhan Yavuz’a en fazla 15 gün ceza verebiliyor. Bunun üzerinde ceza verilmesi gerektiğini düşündüğü olayları ise Yüksek Komiserler Kuruluna “kanaatini” yazarak havale ediyor. Yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle diyor Onbeş yarış gününe kadar koşulara katılmaktan ve yarışlarla ilgili yerlerde sanat icrasından geçici yasaklama cezaları, Yarış Komiserler Kurulu tarafından ilgililerin savunmaları alınmak kaydıyla verilir. Yarış Komiserler Kurulu tarafından alınan savunmalar ile diğer bilgi ve belgeler dikkate alınarak, onbeş yarış gününü aşan geçici yasaklama cezaları ile süresiz yasaklama cezaları Yüksek Komiserler Kurulunca verilir.”
Erhan Yavuz cezaya itiraz edebilir…
Kocaeli Komiserler Kurulu tarafından 60 gün süreyle at binmeme cezası verilmek üzere Yüksek Komiserler Kuruluna sevk edilen Erhan Yavuz’un, bu karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Yavuz isterse Yüksek Komiserler Kuruluna verilen ceza ile ilgili itiraz edebilir.
Yarışı seyretmek için TIKLAYINIZ
Son DüzenlenmeSalı, 20 Ocak 2015 20:57

10 yorum

 • kurtbeyi
  kurtbeyi Çarşamba, 21 Ocak 2015 13:38 Yorum Linki

  2002 de karatasin silahtar isimli atla yaris kaybetmesinin kopyasi....2003 gokyel isimli atla tokacoglunun kaybetmeside ayni....vurgunay in da talimhaneliye kaybetmeside benzeri.....daha gecen azmicanin kazanira girdigi bir kac kez ata vurmayip kaybettigini gormustuk..100 tane yaris sayarim..... evet erhan hata yapmistir cezada alabilir..... fakat digerlerinde terazi ayni kantari cekemedi ..o gunlerde elestirilerde olmusduda 60 gun olayi sapkadan cikmamisti? Nereye gelicem kazanmamaya kosmadi tabiri 2100 ingiliz yarista 600..41 1200u 1.21 1400u 1.33 gecilirken en arkada bekleyerek tabi bu at favori son 400 den sonra ataklara baslamasindan ne farki var bence yok...su yukarda son yazdigim safsatayada her gun sahit olmuyoda degiliz bunlarida goren yarisseverde var yani beyinsizde degiliz..tesekkurler

 • Babil GÜRSAL
  Babil GÜRSAL Çarşamba, 21 Ocak 2015 13:07 Yorum Linki

  Biz buraya sabahlara kadar yazsak da boş. neden boş biliyormusunuz. Göz göre göre aleni bir şekilde yarış satan kayba koşan Erhan YAVUZU koruyup kollamalar yarış biter bitmez başladı.Faır play ödülü almış hiç yaparmıymış. Bu işler öyle olmazmış. Bizler şehir efsanecileriymişiz. Hep yarışsever haksız hep jokeyler haklı hep baronlar haklı. Yeter artık jokeyler ve onların ağababaları elitistler tarafından sömürüldüğümüz aptal yerine konduğumuz.

  Komiserler kurulu fevkalade isabetli bir karar almıştır. 60 gün azdır. Lisans iptaline gidilmelidir. Ayrıca biran önce özelleştirme yapılmalı yarışlar para babası baronların ve onların yardım ve yataklığına soyunmuş bir kısım medya mensuplarının elinden alınıp dürüstlükle cereyan eder hale gelmelidir.

  Birileri hala utanıp sıkılmadan aleni kayba koşan Erhan YAVUZ'u savunuyor.

  Ama bizlere müstehak hemde fazlasıyla. eeee böyle başa böyle tarak

 • DEVRİM
  DEVRİM Çarşamba, 21 Ocak 2015 12:01 Yorum Linki

  YARIŞSEVER BUNDAN SONRA ..ERHAN YAVUZ BOLD PİLOTA BİNSE OLMAZ...DEMİRDÖVEN E BİNSE ERHAN VARSA ÜSTÜNDE O AYAĞI KAPATIR...GÜVEN SARSTI BİR KERE

 • bishamon :d
  bishamon :d Çarşamba, 21 Ocak 2015 09:56 Yorum Linki

  Sevgili Admin :))
  1 tane churchill downs dan
  1 tane LONGCHAMP dan
  mesela 1 tane de NEWMARKET den bi yarış komserine bu yarışı seyrettirseniz ve karar vermesini isteseniz acaba ne ceza verirler? bi yorumlasanız

 • Ercüment Hayırlı
  Ercüment Hayırlı Salı, 20 Ocak 2015 23:35 Yorum Linki

  Daha önce fair play ödülü aldı Erhan Yavuz.Bende bi yarışsever olarak o koşuda kuponu yatanlardanım ama erhanın tek hatası inatçı asafhanla lut yapmasıydı ayırırım sandı yandaki at bitti sandı yanıldı.Kazanmak istedi ama çok geçti artık kasıtlı bişey yok kemal kurt ve fazla koşan asafhan var

 • ÖZCAN YILMAZ
  ÖZCAN YILMAZ Salı, 20 Ocak 2015 22:41 Yorum Linki

  BU YARIŞ BENİ YILLAR ÖNCESİNE GÖTÜRDÜ. BURSA 23.04.2001 BÖLÜNEN HANDİKAP GRUP B 1400 METRE KUM YARIŞI. KIZIMTAY 1.28.83...BLACK HONEY 1.28.88.......FOTODA AT ÇEKİLDİ............TUTULDU......BİZ KAYBETTİK..........O ALTILI 686 MİLYAR VERDİ. O ZAMANIN PARASI.............TEK KİŞİ BİLDİ..........KİM BİLDİ O NE YAZIK Kİ BİLİNEMEDİ.................6 LI DA KIZIMTAY TEK.................O HAFTA 2. GELEN ATA BİR SONRAKİ YARIŞINDA ATA BİNEN JOKEY BİNMEDİ.............NEDEN ???? SORULDU SONRA......NE OLDU DA SON ANDA ..........DİĞER BİLGİLER BİZDE.................BAKIN YARIŞA......YORUM YOK........................KİMMİŞ BU???????????????

 • erdemm
  erdemm Salı, 20 Ocak 2015 22:10 Yorum Linki

  Her zamanki gibi olan yarışsevere oldu en kötüsüde kendi tezgahlarının yarışseverlere bulaştırılması şu camia özelleşip bu zihniyetten kurtulması lazım hala kasıt yok diyenler var söyleyecek söz yok

 • mıhlayıcı
  mıhlayıcı Salı, 20 Ocak 2015 22:04 Yorum Linki

  aynı dümene su taşıyanların böyle yarışlara da böyle binicilere de şüpheyle bakmasını tabiki de beklemiyoruz, herkes çok temiz oyuncular kirli(!)

 • İsmail Hikmet ŞENKAZAN
  İsmail Hikmet ŞENKAZAN Salı, 20 Ocak 2015 21:06 Yorum Linki

  Bu Erhan YAVUZ un ilk değil ki daha öncede aynı sebepten ceza almadımı bu jokey ? o ata güvenip oyun oynayan yarış severlerin zararını kim karşılayacak ?

 • Devrim Deniz
  Devrim Deniz Salı, 20 Ocak 2015 20:42 Yorum Linki

  "Ülkemizde özellikle son 20 yıldır belli bir seviyede at binen jokeylerin “yarışı kaybetmek” veya yarışsever tabiriyle “kayba koşmak” maksadıyla at bindiğine şahit olmadık. "

  Bu kısmı Metin Şentürk mü yazdı ? Ş.Urfa'da ,Adana'da ve bilimum yerlerde Ömer Kaya başta olmak üzere nice jokeylerin handikapları düşsün diye kayba koştuklarını inkar mı edelim ?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık