Menu

ADALI Kupası IPHIGENEIA’nın…

İlki 2007 yılında koşulan merhum HASAN ADALI anısına düzenlenen (KV-8/S) koşu, 19 Mayıs Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşuldu. 68.000 TL Birincilik ikramiyesi olan 1600 metre mesafeli çim pistteki mücadeleyi, Mustafa Dinçal’ın sahibi olduğu, Sebati Duman’ın menajerliğini ve Ekrem Şengel’in antrenörlüğü yaptığı IPHIGENEIA (Okawango (USA) – Mihrişahi Mountain Cat) jokeyi Halis Karataş ile 1’38”07’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.
Balçibin’in startla beraber liderliği alıp düşük bir tempoda son 600’e kadar getirdiği yarışta, düzlüğe ikinci pozisyonda çıkan ve bir ara kazanacak pozisyona giren geçen senenin Dişi Tay Deneme galibi MİHRİMAHAL (Medya) ikinciliği elde ederken, BALÇİBİN (Strike The Gold) üçüncü, WHITE LILY (Shining Wolf) ise dördüncü oldu.
17’inci startta 9’uncu birincilik…
2009 Doğumlu olan 4 yaşındaki Iphigeneia bugüne dek 3’ü 2 yaşında, 8’i 3 yaşında olmak üzere toplam 17 kez start aldı. Bu yarışlarda 9 kez fotoyu önde geçen başarılı safkan 6 kez de tabela kendine yer bulurken 479.500 TL’lik bir kazanç elde etti. 2 kez (KV-8), bir kez de (KV-9) galibiyet elde eden Iphigeneia henüz Grup yarışlarda boy göstermedi. Safkan 9 birinciliğin 6’sını çim pistte kazandı.
OKAWANGO kızı…
Iphigeneia’nın babası bir Kingmambo oğlu olan Okawango (USA)’dur. Ülkemizde ilk jenerasyon tayları 2011 yılında start almaya başlayan safkandan, 4 jenerasyon tay alınabildikten sonra maalesef ölmüştür. Bugüne dek start alan 91 tayından 50’üsi yarış kazanmayı başarmış, aygır halihazırda 7 Milyon TL’nin üzerinde hasılat elde etmiştir. Türkiye’de kısa süren hara kariyerinde 204 tayı doğan Okawango, Ipgigeneia’nın dışında EL CONQUERADOR, QUEEN AMİDALA, DEMİR TÜTÜN, BAY ŞERİF, SARILAR RUNNER ve BROWSER gibi yavruları ile dikkat çekmeyi başarmıştır.
Annesi MİHRİŞAH 1 yarış galibi…
Iphigeneia’nın annesi Mihrişah 2000 doğumlu bir Mountain Cat (USA) kızıdır. 10 kez start alan kısrak 1’er kez birinci, ikinci ve üçüncü olmuştur. Kısrağın Iphigeneia dışındaki tek yavrusu Kasnezan (Sea Hero) 9 kez start almış ve bunların 3’ünü kazanmayı başarmıştır. Kasnezan Nurullah Tolon (KV-7) galibi ve ÇEKİRGE (A3) üçüncüsüdür.
Son DüzenlenmeSalı, 21 May 2013 15:57

1 yorum

  • Mustafa GİRGEÇ
    Mustafa GİRGEÇ Salı, 21 May 2013 16:26 Yorum Linki

    Evet kabul edelim onlar gibi bir GALILEO,bir FRANKEL asla yetiştiremeyeceğiz,ama onlarda asla bir Halis KARATAŞ yetiştiremeyecek.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık