Menu

SERBEST HANDİKAP’ta kazanan ZU HAT oldu… Özel

1 Nisan Çarşamba günü açılan İstanbul İlkbahar-Yaz yarış sezonunun ilk günü, her yıl olduğu gibi (KV-18) Orhan Meker Serbest Handikapı’na sahne oldu.  Tayların 2 yaşlı dönemlerindeki performansları baz alınarak, aralarında bir güç dengesi kurulması suretiyle oluşturulan Serbest Handikap, Kışı İstanbul dışında geçiren safkanlarla, İstanbul’da kalarak geçiren safkanların aralarındaki farkı göstermesi açısından her zaman sonucu merakla beklenen bir yarıştır. Bu noktadan bakıldığında bu seneki yarışa katılan 12 Üç yaşlı tayın 9’unun İstanbul’da kalan taylar olması dikkat çekici bir husustu. Diğer 3 taydan 2’si İzmir, 1’i ise Kocaeli’nden gelmişti. Sezonun ilk gününde koşulan bu ilk önemli koşuyu kışı İstanbul ‘da geçiren taylardan Baran Cemiloğlu’nun sahibi olduğu, menajerliğini Şahin Yıldırım’ın ve antrenörlüğünü ise İlhan Kapusız’ın üstlendiği Zu Hat (Kaneko – Mitraillette (USA), Miswaki) isimli safkan jokey Özcan Yıldırım ile kazandı. 1400 Metre çim pistte koşulan mücadelede ikinciliği Diamond Flame (Luxor) elde ederken, koşudan She is Mine (Cuvee) üçüncü, Star Of Rock (Bors) ise dördüncü olarak ayrıldı. 90.000 TL ikramiyeli koşuyu kazanan Zu Hat için bitiriş derecesi 1’25”09 olurken, farklar ise 1 Boy – ½ Boy – 2.5 Boy şeklinde gerçekleşti.
7’de 3 yaptı…
Yarış hayatına 7 Eylül 2014 tarihinde koştuğu Şartlı-1 mücadeledeki 3’üncülükle başlayan Zu Hat, bugüne kadar start aldığı 7 yarışta 3 birincilik elde ederken, 1 ikincilik, 3 kez de üçüncülük elde ederek ilk üç sıradan hiç düşmedi. Hem çim, hem de sentetik pistte yarış kazanmayı başaran yetenekli safkan toplam 171.700 TL ikramiye kazandı. KV-18 Orhan Meker Serbest Handikapı galibiyeti Zu hat’ın bugüne kadar kazandığı en önemli birinciliği oldu. 
KANEKO temsilcisi…
Zu Hat,  Erkek Tay Deneme (G1) galibi ve Gazi Koşusu (G1) ikincisi Kaneko’nun oğludur. Yarış hayatı büyük başarılarla dolu ve Dubai’de de start almış nadir safkanlarımızdan biri olan Kaneko, 2007 yılında haraya alınmıştır. İlk jenerasyon tayları 2010 yılında start alan aygırın bugüne dek 106 tayı start almış, bunların 78 tanesi yarış kazanmayı başarmıştır. Yavruları toplam 288 yarış kazanan aygırın toplam kazancı ise 16 Milyon TL’dir. Kaneko’nun Elevato dışındaki en başarılı yavrularından bazıları; başta Dişi Tay Deneme (G1) galibi Şeker Remziye olmak üzere Temelhan, Zilcihan, My Number One, İzbatur, Rodoplu, Golden Tower, Shopaholic, Specai Sword, Sayda Zincirkıran ve Valderema’dır. 
Annesi İngiltere’den alındı…
Zu Hat’ın annesi İngiltere Tattersalls satışlarından Cem Özyiğit vasıtasıyla Baran Cemiloğlu tarafından 2009 yılında 11.000 Gns’e satın alınan Mitraillette (USA)’dir. Yurtdışında plase yapmış 2 tayı bulunan kısrağın ülkemizde start alan ilk tayı Big Shut (Beat Hollow) 3 birincilik, ikinci tayı Balabanlı (Bin Ajwaad) 1 birincilik elde etmiştir. Zu Hat kısrağın ülkemizde start alan üçüncü temsilcisidir.

Yarışı seyretmek için TIKLAYINIZ

Son DüzenlenmeÇarşamba, 01 Nisan 2015 21:44

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık