Menu

YILDIRIMBEY’den rekor gibi derece 1’21”85… Özel

Tüm Dünya’da Nisan ayının son Cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü adına düzenlenen (A3) koşuyu, Hülya Yıldırım’ın sahibi olduğu ve Adil Yılmaz’ın antrenörlüğünü üstlendiği Yıldırımbey (Sabırlı – Dicoş, Sun Music),  jokeyi Halis Karataş idaresinde kazanmayı başardı. Çim pistte, 1400 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya, 4 ve daha yukarı yaşlı 7 safkan İngiliz atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 126.000 TL olan koşuda ikincilik Chantalle Rua'nın (Mountain cat) olurken, mücadeleden Star Of Melih (Scream To Scream) üçüncü, Enyalios (Sri Pekan) ise dördüncü olarak ayrıldı. Kazanan Yıldırımbey için koşunun bitiriş derecesi 1’21”85 olurken, koşuda farklar 1 Boy - Burun – 1/2 Boy şeklinde oluştu. Koşu sonrası düzenlenen törende; koşuyu kazanan atın sahibine vekaleten Fırat Yıldırım'a kupasını, Bakanlık Müsteşar Vekili ve YKK Başkanı Dr. Nihat Pakdil takdim etti.
Ankara’nın en iyi 3’üncü derecesini yaptı…
2 yaşlılığında start almayan ve yarış hayatına 7 Ocak günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda başlayan Yıldırımbey, kariyerinin 20’inci startında 10’uncu birinciliğine ulaşırken, bu son zaferi ile kazancını da 1.470.080 TL’ye yükseltti. 4 yaşındaki safkan bugüne kadar ki birinciliklerinin 7’sini çim, 3’ünü ise kum pistte gerçekleştirdi. Daha önce bu pist ve mesafede 1’22”69’luk bir derecesi bulunan Yıldırımbey, gerçekleştirdiği 1’21”85’lik derecesi ile kendi rekorunu kırmayı başarırken, Smerç (1’21”77) ve Deha’nın (1’21”79) ardından Ankara’daki en iyi üçüncü 1400 metre derecesine imza attı. 
SABIRLI’nın uzak ara en başarılı temsilcisi…
Çim pistteki sprint yarışlarının en başarılı isimlerinden biri olan Yıldırımbey, aynı zamanda babası olan ünlü Sabırlı’nın da en başarılı temsilcisi olduğunu bir kere daha gözler önüne serdi. Yarış yaşamı büyük başarılarla dolu olan ve maalesef kısa bir süre önce hayata gözlerini yuman şampiyon Sabırlı’nın bugüne dek pistlerimizde 35 tayı start aldı ve bunların 20’si yarış kazanmayı başardı.Aygırın Yıldırımbey dışındakibaşarılı yavruları arasında Toprakbay ve Zencirbey dikkat çekmeyi başardı.
Annesi 2 yarış koşabildi…
Yıldırımbey’in annesi Dicoş Ankara’da koştuğu iki yarışta 6 atta 6’ıncı ve 14 atta 11’inci olan bir kısrak olup, kısrak babası olarak gayet başarılı bir performansa sahip olan Sun Music’in kızıdır. Koştuğu bu iki yarış sonrası damızlığa ayrılan kısrağın halihazırda 5 yaşında olan Win River Win’den verdiği yavrusu hiç start almamış olup yarış pistlerinde boy gösteren ilk temsilcisi ise Yıldırımbey’dir.

Yarışın videosunu seyretmek için TIKLAYINIZ

 

Son DüzenlenmeCumartesi, 25 Nisan 2015 19:33

1 yorum

  • ihsany
    ihsany Cumartesi, 25 Nisan 2015 22:14 Yorum Linki

    karataş da bındı ustune rekorlar kırılır yarışlar kazanılır sezon sonuna doğru sakatlanıp aygırlığa alınır

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık