Menu

Anneler Günü Koşusunu CABİRE kazandı... Özel

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı Anneler Günü, ülkemizde her yıl Mayıs ayınınikinci Pazar günü kutlanır. Biz de bu vesile ile yarışdergisi.com ailesi olarak fedakarlıkları ve karşılıksız sevgileri ile bizler büyüten ve bugünlere gelmemizi sağlayan biricik Annelerimizin bu çok özel gününü gönülden kutluyor, ebediyete intikal eden tüm annelere de Allah’tan rahmet diliyoruz.
İstanbul Veliefendi Hipodromunda değerli annelerimiz adına koşulan (G3/DHÖ/D) Anneler Günü Koşusunu, Erdoğan Şenocaklı’nın sahibi olduğu, menajerliğini Sebati Duman’ın, antrenörlüğünü ise Ekrem Şengel’in yaptığı 7 yaşındaki doru kısrak Cabire (Haberbatur – Malibu Girl, Monarch Ah) jokeyi Özcan Yıldırım ile etkili bir düzlük sprinti yaparak kazandı. 14 Dişi safkanın start aldığı 126.000 TL ikramiyeli ve 1600 metre mesafeli çim pistteki koşuda ikinciliği Razyana (Dayıbey) elde ederken, mücadeleden Tumbulzele (Sağanak) üçüncü, Veli Can Kızı (Gobakbey) ise dördüncü olarak tamamladı. Kazanan Cabire için kronometreler 1’47”67’yi gösterirken farklar ise 2.5 boy – 2 boy – 3 boy olarak gerçekleşti.
35 startta 16 birincilik…
Yarış hayatına 29 Mayıs 2011 tarihinde koştuğu Şartlı-1 mücadeleyi kazanarak başlayan Cabire, bugüne dek start aldığı 35 yarışta 16 birincilik, 6 ikincilik, 4 üçüncülük ve 6 kez de dördüncülük elde ederken toplam 1.267.500 TL ikramiye kazandı. 16 birinciliğinin 15’iniğ çim, sadece 1’ini ise sentetik pistte elde eden ve kum pistte hiç start almayan başarılı kısrak, galibiyetlerinin 11’ini Halis Karataş, 4’ünü ise Özcan Yıldırım ile gerçekleştirdi.
HABERBATUR’un kızı…
Cabire, yarış yaşamı boyunca büyük başarılara imza atıp Yavuzhan gibi büyük bir şampiyonu geride bırakmasının yanı sıra üç G1 galibiyet elde eden Haberbatur’un kızıdır. Haraya alındıktan sonra yetiştiricilerin büyük bir ilgisiyle karşı karşıya kalan safkanın bugüne dek yarış pistlerinde 351 yavrusu start almış ve bunların 214’ü yarış kazanmayı başarmıştır. Halihazırda ülkemizde en fazla yavrusu start alan ve yavruları en fazla yarış kazanan Arap aygırı olan safkanın, 13 yıllık hara kariyerinde 30 Black Type yavrusu vardır.
Annesi MALIBU GIRL…
Cabire’nin annesi, neredeyse doğurduğu her safkan baş veya başaltı bir tay olan Malibu Girl (Monarc Ah)’dür.  1998 Doğumlu olan ve Amerika’dan foal olarak ithal edilen Malibu Girl, 30 kez start almış ve 6 yarış kazanmıştır. Haraya alındıktan sonra birbirinden başarılı taylar veren kısrağın Cabire dışındaki en başarılı temsilcileri; G2 Aziziye Koşusu galibi Uluer (Saruhanağa), G3 Domaniç ve Oğuz koşuları galibi Elmasbike (Devirhan), G3 Vali Koşusu galibi Sarraf (Haberbatur) ve G1 Çanakkale Zaferi ikincisi Baturşah (Devirhan)’dır. Kısrağın önümüzdeki dönem start alacak olan 2012 doğumlu Hanım Efe ve 2014 doğumlu Bodrum Kalesi isimli tayları da Haberbatur isimli aygırdandır. 2013 doğumlu yine Haberbatur’dan olan tayı ise ölmüştür. 
Yarışın videosunu seyretmek için TIKLAYINIZ
 
Son DüzenlenmePazar, 10 May 2015 18:14

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık