Menu

Hasan Adalı Kupası ELEVATO’nun… Özel

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda klasik koşuların gerçekleştirildiği 17 Mayıs Pazar günü Hasan Adalı anısına düzenlenen KV-8/Dişi  koşuyu Necati Demirkol’un Elevato (Kaneko – Zeynep Hanım, Distant Relative) isimli kısrağı, jokey Gökhan Kocakaya ile kazanmayı başardı (VIDEO). Birincilik ikramiyesi 78.000 TL olan koşuda 4 ve yukarı yaşlı 8 İngiliz kısrağı start aldı. Çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşunun ikinciliğini Gülerce ekürisi safkanlarından Willpower (Victory Gallop) elde ederken, Akın Sözen ile bu koşuya katılan Adakarası (Bekmezbey) ve Uğur Polat idaresindeki Twinsea (Divine Light) de tabelanın son iki sırasını paylaşan isimler oldular. Kazanan Elevato için koşunun bitiriş derecesi 1’37”19 olurken, farklar Baş-2 Boy-1.5 Boy şeklinde gerçekleşti.
Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi TJK Genel Sekreteri Necati Demirkol’a kupasını Hasan Adalı verdi. Törene; TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Muhasip Üye H. Turgut Alakuş, Eski Başkanlardan Serdal Adalı ve Ömer Faruk Girgin, TJK Asli Üyeleri Nişan Arek Kuyumciyan, Can N. Güven, Alaattin Çoban, Faruk Tınaz, Selahattin Sahra Gülü, Adalı Ailesi yakınları ile davetliler de katıldı.
Milyonerler Kulübüne girdi…
29 Aralık 2012 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda katıldığı Şartlı 1koşuyla yarış hayatına başlayan 5 yaşındaki doru kısrak Elevato, bu galibiyetle birlikte başarılarına bir yenisini daha ekleyerek kariyerinin 32’inci startında 8’inci birinciliğini elde etti. Hasan Adalı koşusu ile kazancını 1.022.150 TL’ye yükselterek Milyonerler Kulübün yeni üyesi olmayı başaran safkan, kum pistte bugüne dek hiç start almadı. Elevato 8 birinciliğinin 6’sını Çim, 2’sini ise Sentetik pistte gerçekleştirdi. (KARİYER)
KANEKO’nun kızı…
Elevato, G1 Erkek Tay Deneme galibi ve G1 Gazi Koşusu ikincisi Kaneko’nun oğludur. Yarış hayatı büyük başarılarla dolu ve Dubai’de de start almış nadir safkanlarımızdan biri olan Kaneko, 2007 yılında haraya alınmıştır. İlk jenerasyon tayları 2010 yılında start alan aygırın bugüne dek 111 tayı start almış, bunların 82 tanesi yarış kazanmayı başarmıştır. Aygırın Black Type yavru sayısı 27, yavruları toplam 281 yarış kazanan aygırın toplam kazancı ise 17 Milyon TL’dir. Kaneko’nun Elevato dışındaki en başarılı yavrularından bazıları; başta G1 Dişi Tay Deneme galibi Şeker Remziye olmak üzere Temelhan, Zilcihan, My Nuber One, İzbatur, Rodoplu, Golden Tower, Shopaholic, Specai Sword, Sayda, Zincirkıran ve Valderema’dır. 
Annesi 2 yarış galibi…
Elevato, yarış yaşamı boyunca 19 kez start alıp 2 birincilik elde ederken 5 kez de tabela yapan Zeynep Hanım’ın kızıdır. “Distant Relative – Sweet Surrender” orijinli kısrak, 2008 yılında haraya alınmış ve ilk tayını 2009 yılında doğurmuştur. Adios Madre (Divine Light) isimli bu ilk tayı yarış hayatının ilk yarışını kazanmayı başarmış olsa da, sonraki süreçte parlak bir performans sergileyememiştir. Elevato kısrağın yarış pistlerinde start almış ikinci tayıdır. 3 Yaşlı temsilcisi Mürüvvet (Yonaguska) ise bugüne dek 3 kez start almıştır. 
KANEKO/DISTANT RELATIVE uyumu…
Elevato’nun pedigrisi, G1 Dişi Tay Deneme galibi harika kısrak Şeker Remziye’nin pedigrisine çok benziyor. Her iki kısrakta bir Distant Relative kızı ve her ikisinin de babası Kaneko… Bu pedigrilerdeki Kaneko/Distant Relative uyumu hayli dikkat çekici. Ayrıca her iki kısrağın anneannelerinin babası da Hyperıon’a uzanan bir kan hattına sahip…
HASAN ADALI
1929 yılında Girne’de doğan Hasan Adalı, Girne İngiliz Koleji’ni bitirdi. Seyhan Barajı inşaatında tercüman ve şantiye şefi olarak çalıştı. 1963 yılından itibaren kendi şirketinde inşaat müteahhitliği, turizm acenteliği ve otobüs işletmeciliği yaptı. 1980 yılında atçılığa başlayan Adalı, 1992 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. Hasan Adalı 2006 yılında vefat etti.

 

 

Son DüzenlenmePazartesi, 18 May 2015 11:46

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık