Menu

AÜ Veteriner Fakültesi Klinikleri, dünyada bir ilki gerçekleştirdi... Özel

İç Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Aziz Arda Sancak ile Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. İrem Gül Sancak ve ekibi, Gülerce Ekürisine ait Did You Miss Me isimli kısrağa dünyada bir ata ilk defa gerçekleştirilen başarılı bir tedavi uyguladılar.

2009 Yılında İrlanda Goffs Satışlarından 26.000 €'ya satın alınan 11 yaşındaki damızlık kısrağın ayağının kapıya sıkışması sonucu tırnağı (eksungulasyon) düşmüştü. 20 günlük bir tayın annesi olan Did You Miss Me, sahibinin isteği üzerine İzmir’den Ankara’ya getirilerek negatif basınç içeren bir tedaviye alındı.

Emekli bakanlardan ve ÇESAV Vakfı kurucusu Dr. İmren Aykut tarafından Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde kurulan At Kliniğindeki özel bir cihaz, dünyada ilk kez Did U Miss Me’nin ayağında kullanıldı. Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. İrem Gül Sancak ve ekibi, tırnak bölgesine negatif basınç tedavisi uygulayarak yaranın enfeksiyon kapmasını önlemeyi ve tırnağın yeniden büyümesini sağlamayı başardılar.

Tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Aziz Arda Sancak, insanlarda kullanılan bu yöntemin atlarda ilk defa kullanıldığını söyledi. Sancak, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nün ilgiyle takip ettiği ve teknik her türlü desteği sağladığı kısrağın iyileşerek hayata devam etmesi ve tayının da dengeli bir şekilde beslenebilmesi için bunun çok önemli olduğunu ifade etti.

Tedavinin 20 günlük tayın beslenmesi için önemine dikkat çeken Doç. Dr. İrem Gül Sancak da ‘Bir aydır tedavi ve bakımı devam eden atın tırnak dibinden uzama başladı. Uygulanan tedavi sayesinde Did You Miss Me hayatına devam edebilecek” dedi.

Başarılı operasyonun ardından açıklama yapan Doç. Dr. Sancak, katkılarından dolayı Rektör Erkan İbiş’e teşekkür ederek ekip arkadaşlarıyla beraber bu ilk ve emsalsiz çalışmayı yapmaktan çok mutlu olduklarını söyledi.

Kaynak: tarımtv.gov.tr Özcan KAHYA  / Fatih COŞKUN

 

Son DüzenlenmeSalı, 22 Mart 2016 18:29

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık