Menu

SAHA VETERİNER HEKİMLERİNİN görev ve yetkileri

Merhaba sevgili yarış severler.

Bu hafta adlarını sıklıkla duyduğunuz saha veteriner hekimlerinin görev ve sorumlukları hakkında sizlere bilgi vereceğim. At yarışlarının hipodromlarda düzenli bir şekilde icrasını Yüksek Komiserler Kurulu tarafından atanan Mahalli Komiserler Kurulu ve onların denetiminde görev yapan hakemler sağlarlar. Bu alanlarda çalışan kişiler çoğunlukla bağlı oldukları illerin il ya da ilçe teşkilatlarında görev yapan veteriner hekimlerdir. Bu görevlileri varış hakemleri, saha veteriner hekimleri, ring, tartı, pist, start hakemleri ve şüpheli numune alma (doping) sorumluları olarak sıralayabiliriz.  Bu kurulların görev ve yetkileri 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu ile 3/6/2011 tarihli ve 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine dayanılarak hazırlanan At Yarışları Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Yani yarışların başlamasından bitimine kadar tüm kontrol, denetleme ve karar mercisi Tarım Bakanlığı adına Mahalli Komiser Kurulu Başkanlığıdır. At yarışlarına dair duyduğunuz duyuru ve kararlara herhangi bir kurumun ya da şahsın müdahalesi mümkün değildir.

Saha veteriner hekimleri atın eyerleme mahalline girişinden, yarış sonunda pistten çıkana kadar ki sürede onları kontrol etmekle sorumlu hekimlerdir. Hekimler yarış öncesinde atın koşmasına mani olacak herhangi bir durumu tespit ettiklerinde atı yarıştan çıkarma yetkisine sahiptir. Keza yarış esnasında ya da pistten çıkarken oluşabilecek sakatlıklara da ilk önce saha hekimleri müdahale ederler. Start makinesi önünde problem yaşayan atların koşmasına mani olan durumlarında ise karar start hakeminindir. Atların yarış öncesi çıktıkları padokta ring hakemleri de görev yaparlar. Onlar atların ve jokeylerin düzenli bir şekilde tanıtılıp starta sevkleri ile sorumludurlar. Saha veteriner hekimleri de atları takip ederler.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “ İstanbul’da çarşamba günü yarış yapıldıktan sonra hakemlerin bir sonra ki görevi Cuma gece yarışları. Bu zaman içinde atların koşmasına mani olan problemlerin tespiti ve bu atların saha hekimlerine müracaatı nasıl olmaktadır.”

Tüm hipodromlarımızda atlara hizmet eden Türkiye Jokey Kulübü bünyesinde çalışan donanımlı At Hastaneleri bulunmaktadır. Bu hastaneler 7/24 atlara hizmet verirler. Cuma günü koşacak bir atın yarıştan önce hastalanması ya da ortopedik problem göstermesi durumunda atın ilgilileri teşhis ve tedavi için atlarını hastaneye getirirler. Atlar burada muayene edilerek kayıt altına alınır. Veteriner Hekim tavsiyesi üzerine eğer at koşamayacak durumda ise atın tedavisine başlanır. Yarış öncesi de hakemlerin hipodroma gelmesi beklenir. Atın ilgilileri tarafından saha hekimine atın koşamayacak durumda olduğunun deklare edilmesi yeterli değildir. Atın saha hekimi tarafında bizzat görülmesi gerekir. Komiserler Kurulu Başkanı At Hastanesinde ki atı muayene eden hekim ile görüşüp ayrıca kendisinden rapor alabilir. Böylelikle televizyondan duyduğunuz “veteriner hekim raporuna istinaden Komiserler Kurulu kararınca yarıştan çıkarılmıştır” cümlesi gerçekleşmiş olur.

Söylemekten imtina ediyorum ama maalesef gerçek bir durum olan yarış esnasında ciddi sakatlanan ve tedavisi mümkün olamayacak atların yaşamlarına son verilmesi de saha veteriner hekimlerimizin sorumluluğundadır.

Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum.

Aklınızda olan her şeyi bana sorabilirsiniz. Sorularınızı ileride buradan “ sizden gelenler ” adıyla paylaşacağız. Mail adresim:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Ekim 2014 11:43

1 yorum

  • hamit TOKGOZ
    hamit TOKGOZ Perşembe, 24 Nisan 2014 01:22 Yorum Linki

    özellikle Doğu illerinde yapılan yarışlarda yarış öncesi padokta dolaşan atların çoğunda bir problem olduğu gözle görülüyor. Bu atların neden bu şehirleri tercih ettikleri sorunlarında dolayı olduğu herkesçe malumken atlar bence hakemler tarafından bilerek bu sorunları ile koşmaları sağlanıyor. Ozellikle isim yapmış atlar eğer sorunlu olmasa zaten Elazığ Urfada olmazlar. Yarış severin hakemler tarafından bu konuda kandırıldığını düşünüyorum. Arıza göstermiş sınıf at ne hikmetse Urfa Elazığ da hiçbir sorunu olmadan hep koşar durumda. Bana inandırıcı gelmiyor.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık