Menu

Yarış Atlarında ARTROSKOPİ Ameliyatları

Merhaba sevgili yarış severler. Bu haftaki konumuz eklem ameliyatlarında kullanılan artroskopi tekniği. Bazı ünlü futbolcular sakatlandıklarında duyarız artroskopi ameliyatı oldu diye. Artroskopi kelimesini eklemlerin ya da tendon kılıflarının içinin bir kamera ile görüntülenerek hasarlı bölgeye yapılan bir müdahale olarak kısaca açıklayabiliriz.

Bu operasyon atın hemen hemen bütün eklemlerine ve tendon kılıflarına uygulanabilir. Atların eklemlerinde toplu iğne başından pişmiş nohut büyüklüğüne kadar parça kırıkları oldukça sık görülen bir durumdur. Bu tür bir sakatlığa uğramış atlar büyük oranda ameliyat edilirler. Atın acı eşiğinin fazla olması, ya da oluşmuş kırığın büyüklüğüne bağlı olarak bazı atlar sanki eklemlerinde hiçbir problem yokmuş gibi idman ve yarış performanslarına devam edebilirler. Bu durumda at ilgilileri doğal olarak klinik semptom gösterene kadar yani eklemde ateş, topallık gerçekleşene kadar ameliyatı tercih etmeyebilirler.

Bir başka kullanım amacı ise teşhise yönelik olarak kullanılmasıdır. Atımız topallamaktadır. Hangi eklemden topalladığını bulmamıza rağmen problemin ne olduğu çekilen röntgen görüntülerinde saptanamayabilir. Bu sebeple eklemin içinin kamera ile görüntülenerek problemin tespiti sağlanabilir.

Bu ameliyat tekniği ile ata verilen hasar minimuma iner. Deride açılan delikler bir kurşun kalem genişliğinde olduğundan şişlik ve iz genellikle kalmaz. Eklem tamamen açılmadığı için istirahat süresi de kısalır. Artroskopi ameliyatı geçiren bir yarış atı herhangi bir komplikasyon gelişmediği ve vakanın ciddiliğine de bağlı olarak 3,5 ay ile 5 ay arasında tekrar idmana başlayabilir.

Yurdumuzda eklem ameliyatları oldukça eskidir. 90’lı yıllarda cerrahi hocalarımızın ve veteriner ağabeylerimizin başlattığı ameliyatları günün gelişen teknolojisi ve bilgileri ile geliştirerek bizler devam ettirmekteyiz. Türk üniversitelerinin mevcut handikapları yüzünden veteriner hekimlerimiz maalesef bu tür ameliyatları alaylı olarak öğrenmektedir. Gelişmiş ülkelerin hekimlerinin almış olduğu üniversite eğitimleri yanında bizlerin geldiği nokta takdire şayandır. Son yıllarda AB normları adı altında bazı veteriner fakülteleri at kliniklerini daha donanımlı getirmeye uğraş verdiler ama hala yetersiz durumdadırlar. Şu an ülkemizde at sağlığı konusunda otorite hipodrom hastanelerinde çalışan ve serbest çalışan at pratisyeni hekimleridir. Yurt dışından bazı uzman cerrah hekimler de hipodromlarımıza davet edilmektedir. Bu uzmanlar bizim cerrahi bilgilerimizin gelişmesine çok yardımcı olmuşlardır. Bu sonuç maalesef referans üniversite hastanelerinin olmayışının kaçınılmaz sonucudur.

Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Ekim 2014 11:42

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık