Menu

KORNAJ

Merhaba sevgili yarış severler. Bu haftaki konumuz atların gırtlak hastalıklarından biri olan KORNAJ hastalığı. Kornaj latince adı ile larengeal hemiplaji nefes borusu girişinde bulunan bir kıkırdağın felcidir. Yarış atlarında sıklıkla görülen, büyük performans bozukluğuna hatta yarış hayatının bitmesine sebep olan bir hastalıktır.

Sebeplerinin çoğu bilinmemektedir. Çünkü bu kıkırdağın felcine sebep olacak her türlü hasar, enfeksiyon felci doğurabilir. Atçılık arasında bilinen en büyük sebebi damar yolu ile ilaç verirken yapılan hatadan dolayı ilacın dışarı verilmesi ve bu bölgede oluşan yangıdır. Sinirde tam bu bölgeden geçtiğinden kornaj vakalarının büyük çoğunluğunun sebebi olarak bilinir. Fakat hiç idman yapmamış hatta enjeksiyon bile yapılmamış taylarda bile görüldüğünden tek sebebi enjeksiyon hatasına bağlayamayız.

                         

1) Normal Gırtlak                                      2) Kornaj

Ok ile gösterilen 2. resimde sol kıkırdağın felce uğrayarak sarkmış olduğunu görmektesiniz. Bu pozisyonun 1 ile 4 arasında sıralanabilen dereceleri bulunmaktadır. Bu tür atlar nefes girişindeki problem dolayısıyla ciddi performans azalmasına uğrarlar. Yarış ve idman esnasında bu kıkırdak, hava giriş çıkışında bir yaprak gibi sallandığından atçılık dilinde “ötme” diye tabir edilen bir ses çıkarırılar. Bu ses öyle şiddetli olabilir ki tribünde idmanı seyreden tecrübeli atçılar bu sesi tanıyabilirler.

Teşhisi oldukça kolaydır. İster ilk derecelerinde ister ilerlemiş seviyesinde olsun yapılan endoskopik muayenede veteriner hekimler teşhisi kolaylıkla koyarlar. Bazen atlar ses yapmayıp hafif nefes yetmezliği şikayeti ile muayene geldiklerinde dahi bu problem saptanabilir.

Bu hastalık maalesef geri dönüşümlü değildir. Felce uğrayan kıkırdak hiçbir zaman iyileşmez. Bu şekilde koşmaya devam eden atlar hiçbir zaman istenilen performansa ulaşamazlar. Gücü nispetinde koşanlar olabilir fakat oldukça nadirdir.

Bu hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Tek alternatif ameliyattır. Boğaz bölgesinden yapılan bir teknik ile sarkmış olan kıkırdak kalın bir ip ile geride ana gırtlak bölgesine bağlanır. Türkçesi geri bağlama “tie back” olan bu teknik ile kıkırdağın gerilerek normal pozisyonu alması hedeflenir. Başarı şansı tekrar nüksetmesi bakımından biraz düşük olsa da istirahat süresi diğer eklem operasyonlarına göre kısa olması dolayısıyla tercih edilebilen bir yöntemdir. Ortalama 30-45 gün dinlenmeden sonra atlar idmana çıkabilirler.

Haftaya buluşmak üzere hoşça kalın. Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Anıl DAL

Veteriner Hekim

Son DüzenlenmePerşembe, 02 Ekim 2014 11:42

2 yorum

  • burak Haykır
    burak Haykır Cumartesi, 15 Kasım 2014 23:35 Yorum Linki

    Anıl bey öncelikle böyle güzel bir site icin size çok teşekkür ediyorum benim benim rahvan yarış atım var ve benim atım da kornaj rahatsızlığı var sizce ameliyat sonrası atta güç kaybı olurmu tekrar yaristirabilirmiyim

  • knt
    knt Cumartesi, 31 May 2014 12:25 Yorum Linki

    Çok güzel bir bilgilendirme ama kornaj'ın latince değil ingilizce adı larengeal hemiplajidır. Anıl bey saygılar

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık