Menu

KAS YIRTILMALARI

Merhaba sevgili yarış severler. Kas yırtılmaları atletik sporlarda oldukça sık görülen problemlerden biridir. Yarış atlarında da sık karşılaştığımız bir problemdir.

Geniş kas grupları oldukça sık kas liflerinden oluşur. Atletik kas zedelenmeleri bu liflerin tek tek yırtılması sonucu meydana gelir. Çoğunlukla sağrı, kalça ve kuyruk sokumu bölgelerinde görülmekle birlikte omuz ve kürek kemiği etrafında da rastlanabilir.

Kas yırtılmalarının ana sebebi o kas gruplarında oluşan yorgunluk, ısınma ya da idman yetersizliği, ortam sıcaklığını düşük olması sayılabilir. Yorgun kaslar elastikiyetini kaybeder. Bu nedenle daha fazla gerilmeye uğrar çalışma mekanizması iyi çalışmadığından yırtılmaya olanaklı bir hale gelir.

Doğru ısınma kas aktivitesinden sonra ortaya çıkan laktik asidin elimine edilmesi için kas gruplarındaki dolaşımın arttırılması yönünden çok önemlidir. Özellikle düşük çevre ısısında bu konuda daha dikkatli davranılmalı, daha canlı bir şekilde atların ısınmaları sağlanmalıdır.

Kas yırtılmaları kendilerini değişik semptomlarla gösterirler  

- Genç taylar kaldıramadıkları bir idman temposundan sonra bölgesel (sadece önler, ya da sadece arkalar) ya da tüm vücut kaslarında biriken laktik asidi metabolize edemez ve halk deyimi ile tutulurlar, bir başka deyişle “kas ekşimesine” uğrarlar. Bu durumda sadece yürüme bozukluğu şekillenir. Bunda bir kas yırtılması oluşmaz ve atlar kısa sürede atletik performanslarına geri dönebilirler. Uluslararası terminolojide “tying up” ismi verilen bu durum bir kez olduğunda sorun teşkil etmeyebilir. Fakat birden fazla olursa tayımızın “tying up” olduğunu anlamamız gerekir. Tayın bir veteriner hekimi tarafında uygun tedavi ve yem programına geçmesi sağlanmalıdır.

 - Daha ilerlemiş kas zorlanmalarında genelde gözle görülür görülmez hafif topallıklar oluşabilir. El muayenelerinde ağrı tespit edilir. Bölgesel ağrı giderici tedaviye genelde cevap veren atlar kısa bir istirahat süresinden sonra idmana geri dönebilirler.

- Kas liflerinin artık tam yırtıldığı durumda ise atlar ağır topal olmakla birlikte lokal şişlikler ile de karşılaşılır. Şiddetli ağrı, ödem ve kanama şekillenir. Bu tür yaralanmaya uğrayan atların hareketleri kısıtlanarak ahır istirahatına alınmaları zorunludur. İlerleyen zamanlarda şiş olan bölge masaj ve ısıtıcı tedavi sonrası ortadan kalkar ama yırtılmış kas grubunda erime görülme şansı çok fazladır. Bu tür bir durumda erimiş olan kas grubunun yerine gelmesi oldukça uzun bir zaman alabilmektedir. Yarış sonrası sağ sağrı tarafı şişen ve devamında kas erimesine uğrayan bir atımızın fotoğrafını görüyorsunuz. Ok olan sağ taraf sol tarafa göre çökmüş durumda.


Aslında teşhis için kullanılmakta olan ama bazı antrenörler atlarının kas gruplarında oluşabilecek ısı farklılıklarını saptamak için termal kamera kullanırlar. Bence oldukça kullanışlı bir uygulamadır.

              

Haftaya buluşmak üzere hoşça kalın. Tüm yarış severlerimize keyifli yarışlar ve bol kazançlar, tüm atçılarımızın atlarına sağlık diliyorum. Sorularınız için mail adresim Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

Anıl DAL
Veteriner Hekim
Son DüzenlenmePerşembe, 02 Ekim 2014 11:42

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık